Kidyba Andrzej, Obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 września 2023 r.
Autorzy:

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej

Procedura ma na celu przedstawienie przebiegu obniżenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej.

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej sąd rejestrowy sąd rejestrowy spółka nie może zaspokoić roszczeń akcjonariuszy związanych z obniżeniem k.z. wpis do rejestru ogłoszenie wpisu czy wniosek został złożony w terminie? czy sąd rejestrowy zarejestrował obniżenie kapitału zakładowego? czy upłynęło sześć miesięcy od ogłoszenia wpisu? odmowa rejestracji otrzymanie wniosku spółka może zaspokoić roszczenia akcjonariuszy związane z obniżeniem k.z. obniżenie kapitału nie dochodzi do skutku spółka akcyjna spółka akcyjna powzięcie uchwały przez zarząd czy uchwała zawiera minimalną treść? ogłoszenie o walnym zgromadzeniu powzięcie uchwały przez zgromadzenie wspólników złożenie wniosku o wpis konieczność powzięcia uchwały w przedmiocie obniżenia kapitału zakładowego uruchomienie procedury konwokacyjnej w jakich przypadkach następuje obniżenie kapitału zakładowego? umorzenie akcji oraz zmniejszenie wartości nominalnej akcji zmniejszenie wartości nominalnej akcji rejestracja obniżenia kapitału zaprotokołowanie uchwały przez notariusza czy uchwałę powzięło walne zgromadzenie? czy konieczne jest przeprowadzenie procedury konwokacyjnej? konieczność zmiany statutu możliwość zaskarżenia uchwały umorzenie akcji podział przez wydzielenie oraz wyodrębnienie połączenie akcji nie tak nie tak tak nie nie tak nie tak nie tak

Krok: konieczność zmiany statutu

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej obniża się z dokonaniem zmian w statucie, przez zmniejszenie wartości nominalnej akcji, połączenie akcji lub umorzenie części akcji oraz w przypadku podziału przez wydzielenie albo podziału przez wyodrębnienie .

Krok: umorzenie akcji

Obniżenie kapitału zakładowego następuje w przypadku umorzenia części akcji (dobrowolnego, przymusowego i automatycznego). Nie można umorzyć wszystkich akcji, gdyż byłoby to przyczyną rozwiązania spółki (por. A. Kidyba, Komentarz do art. 455 k.s.h., LEX/el. 2013). W tym kontekście należy też rozumieć użyty w przepisie art. 455 § 1 k.s.h. zwrot „umorzenie części akcji” - chodzi tu o umorzenie części spośród ogółu akcji w spółce, a nie o umorzenie części pojedynczej akcji (tzn. zmniejszenie jej wartości nominalnej).