Skibińska Małgorzata, Obliczanie składki zdrowotnej – umowa o pracę, umowa-zlecenie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2022 r.
Autor:

Obliczanie składki zdrowotnej – umowa o pracę, umowa-zlecenie

Obliczanie składki zdrowotnej – umowa o pracę, umowa-zlecenie

Obliczanie składki zdrowotnej – umowa o pracę, umowa-zlecenie

Składka zdrowotna z zasady jest, tak jak składki na ubezpieczenie społeczne, obowiązkową składką, którą podmiot zatrudniający odprowadza z wynagrodzenia brutto osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę i na podstawie umowy-zlecenia. Przy czym w przypadku umowy-zlecenia składkę potrąca się, jeżeli osoba podlega obowiązkowi ubezpieczenia.

Krok: Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę

Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Składka zdrowotna, w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jest bowiem zawsze obowiązkowa. Wynosi ona 9% wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i jest w całości finansowana przez pracownika. Odprowadza się ją z wynagrodzenia za pracę brutto.

Krok: Ustalenie podstawy wymiaru składek

Podstawę wymiaru tej składki stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, pomniejszony o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe (13,71%) finansowanych przez pracownika i potrąconych przez płatników ze środków pracownika, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników nie stosuje się:

– wyłączeń wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną;

– ograniczenia do wysokości kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, o którym mowa w art. 19 ust. 1 u.s.u.s.

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zdrowotne pracownika wyłączone są:

1) zasiłki i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego,

2) przychody wymienione w § 2 ust. 1 r.p.s.u.e.r.

Ważne!

Przychód pracownika, który w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przychodem ze stosunku pracy –nie podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika.

Obliczanie składki zdrowotnej – umowa o pracę, umowa-zlecenie Płatnik składek Płatnik składek Zleceniobiorca jest uczniem/studentem, powyżej 26 roku życia lub zleceniobiorca nie ukończył 26 roku życia, ale nie ma statusu ucznia/studenta Składka zdrowotna oraz składki na ubezpieczenie społeczne nie są odprowadzane Przekazanie składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki zdrowotnej do ZUS Przekazanie składki zdrowotnej do ZUS Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia Zleceniobiorca jest uczniem/studentem, poniżej 26 roku życia Zleceniobiorca nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego ze zlecenia Zleceniobiorca podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego ze zlecenia Ustalenie na jakiej podstawie ubezpieczony podjął zatrudnienie Czy ubezpieczony podjął zatrudnienie na podstawie umowy o pracę? Czy zatrudniony ma status ucznia/studenta powyżej 26 roku życia? Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Ustalenie podstawy wymiaru składek Wysokość składki zdrowotnej oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracownika tak nie nie nie nie tak