Krywan Tomasz, Nowy środek transportu

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2020 r.
Autorzy:

Nowy środek transportu

Nowy środek transportu

Nowy środek transportu

Procedura pozwala ustalić, czy dany pojazd uważany jest na gruncie VAT za nowy środek transportu.

Krok: środek transportu

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., zawiera szereg szczególnych przepisów dotyczących nowych środków transportu. Przepisy takie odnaleźć można przede wszystkim wśród przepisów dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych, gdyż transakcje dotyczące nowych środków transportu stanowią wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów niezależnie od statusu dostawcy i nabywcy. Ponadto nowe środki transportu nie mogą być przedmiotem sprzedaży wysyłkowej (zob. art. 23 ust. 11 pkt 1 i 24 ust. 8 pkt 1 u.p.t.u.), a dokonywanie ich dostaw wyłącza możliwość korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 u.p.t.u. (zob. art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. e u.p.t.u.). Pojęcie nowych środków transportu definiuje art. 2 pkt 10 u.p.t.u. Przepisy te określają szereg cech, których posiadanie przez pojazdy skutkuje uznaniem ich za nowe środki transportu. Pojazdy lądowe, jednostki pływające oraz statki powietrzne posiadające te cechy są nowymi środkami transportu nawet, jeżeli są uszkodzone, np. na skutek kolizji (zob. przykładowo wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2006 r., I FSK 310/06).

Krok: czy pojazd jest przeznaczony do transportu osób lub towarów?

Nie są nowymi środkami transportu pojazdy lądowe, jednostki pływające oraz statki powietrzne, które nie są przeznaczone do transportu osób lub towarów (np. koparki, holowniki czy samoloty wojskowe). Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2014 r., IPPP3/443-48/14-2/KC, elementem przesądzającym o uznaniu danego pojazdu za środek transportu jest jego przeznaczenie, tzn. przewóz osób lub rzeczy z miejsca na miejsce (..). Dlatego stwierdzić należy, że nabywane przez Wnioskodawcę żurawie kołowe nie stanowią środka transportu, ponieważ nie służą do przemieszczania towarów ani osób. Tym samym, przedmiotowy pojazd nie będzie wypełniał definicji „nowego środka transportu”.

Nowy środek transportu podatnik podatnik czy długość jednostki przekracza 7,5 metra? czy statek powietrzny był używany nie dłużej niż 40 godzin roboczych lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące? pojazd jest nowym środkiem transportu w rozumieniu VAT czy maksymalna masa startowa statku powietrznego jest większa niż 1550 kilogramów? czy jednostka jest statkiem morskim, o którym mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.? czy jednostka była używana nie dłużej niż 100 godzin roboczych na wodzie lub od momentu jej dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące? czy statek powietrznym jest środkiem transportu lotniczego, o którym mowa w art. 83 ust. 1 pkt 6 u.p.t.u.? pojazd nie jest nowym środkiem transportu w rozumieniu VAT czy pojazd przejechał nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy? środek transportu czy pojazd jest przeznaczony do poruszania się po drogach? czy pojazd jest przeznaczony do transportu osób lub towarów? czy pojazd jest pojazdem lądowym? czy pojazd jest jednostką pływającą? czy pojazd jest statkiem powietrznym? czy pojazd jest napędzany silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata? tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie