Musiał Krzysztof J., Niedostateczna kapitalizacja

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2015 r. do: 31 grudnia 2017 r.
Autorzy:

Niedostateczna kapitalizacja

Niedostateczna kapitalizacja

Niedostateczna kapitalizacja

Możliwość założenia spółki z o.o. z kapitałem 5000 zł jest kusząca. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach oszczędność na PCC nie popłaca. Podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki stanowi bowiem 0,5% kapitału zakładowego, a dzięki temu zmniejsza się ryzyko zaistnienia niedostatecznej kapitalizacji.

Zasady przedstawione w niniejszej procedurze dotyczą spółek, ale stosuje się je odpowiednio też do spółdzielni, z tym że zamiast kapitału zakładowego bierze się pod uwagę fundusz udziałowy, a wspólników zastępują członkowie.

Niedostateczna kapitalizacja podatnik podatnik sposób rozliczania odsetek wybór procedury szczególnej koszty limitowane koszty nielimitowane alternatywne rozliczenie odsetek zawiadomienie organu podatkowego ustalenie kapitału zakładowego spółki (!) ustalenie  stanu zadłużenia  z tytułu pożyczek pożyczkodawca jest powiązany kapitałowo osiągnięty jest wskaźnik procentowy (!) zadłużenie  przekracza wartość  kapitału własnego na zasadach ogólnych według regulacji szczególnej koszty przekraczające limit koszty w ramach limitu nie ma zadłużenia jest zadłużenie tak nie tak nie tak nie

Krok: ustalenie kapitału zakładowego spółki

Kapitał zakładowy powinien wynosić co najmniej w przypadku:

1) spółki komandytowo-akcyjnej: 50.000 zł,

2) spółki z o.o.: 5000 zł,

3) spółki akcyjnej: 100.000 zł.

Wartość kapitału zakładowego spółki określa się bez uwzględnienia tej części tego kapitału, jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującymi wspólnikom wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W przypadku spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, wysokość kapitału zakładowego mogą określać przepisy zagraniczne.

Krok: (!) ustalenie stanu zadłużenia z tytułu pożyczek

Zgodnie z art. 16 ust. 7b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2343 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., przez pożyczkę rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy. Przez pożyczkę tę rozumie się także kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę. Pochodnych instrumentów finansowych nie uważa się za pożyczkę w rozumieniu tego przepisu. Ilekroć w dalszej części procedury będzie mowa o pożyczce, należy ją definiować zgodnie z powyższym.

Na niedostateczną kapitalizację będą miały wpływ nie tylko pożyczki w rozumieniu przepisów cywilistycznych, ale inne zdarzenia prawne o podobnym charakterze.

W myśl art. 16 ust. 7g u.p.d.o.p. wartość zadłużenia pomniejsza się na użytek cienkiej kapitalizacji o wartość pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym, wskazanym w przepisach art. 16 ust. 1 pkt 60–61 u.p.d.o.p.

Uwaga! Ryzyko: Okazuje się, że do cienkiej kapitalizacji może dość nawet w sytuacji, gdy podatnik nie ma prawa używania zdeponowanych u niego środków.