Krywan Tomasz, Najem jako źródło przychodów
Najem jako źródło przychodów
Najem jako źródło przychodów
Najem jako źródło przychodów
Procedura pozwala ustalić, do jakiego źródła przychodów należą osiągane przez osobę fizyczną przychody z najmu.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: (!) osoba fizyczna osiąga przychody z najmu
Na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., przychody z najmu traktowane są w sposób szczególny, gdyż mogą stanowić przychody z dwóch źródeł, a mianowicie:
1) przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.,
2) przychody ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f.
Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 stycznia 2017 r., 0461-ITPB1.4511.895.2016.1.AK, w której czytamy, że „najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f.”.
Uwaga! Ryzyko: Przychody z najmu mogą na gruncie u.p.d.o.f. stanowić przychody z jednego z dwóch źródeł. Istnieje w związku z tym ryzyko rozpoznawania przychodów z najmu jako przychodów z niewłaściwego źródła przychodów.
Krok: czy przedmiotem najmu jest składnik majątkowy związany z prowadzoną działalnością gospodarczą?
Przychody z najmu stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich ma miejsce, jeżeli wynajmowane są składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Za składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie uważa się przy tym składników majątku wycofanych z tej działalności. Dopuszcza się w konsekwencji wycofywanie wynajmowanych składników majątku z działalności gospodarczej i kontynuowanie ich wynajmu „prywatnie” (poza prowadzoną działalnością gospodarczą). Tytułem przykładu wskazać można interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 lipca 2016 r., IBPB-1-1/4511-348/16/WRz. Czytamy w niej, że „jeżeli w istocie Wnioskodawca skutecznie i trwale wycofał wskazane we wniosku nieruchomości z prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej, a umowy najmu tych nieruchomości zostały (-ną) zawarte poza tą działalnością, to przedmiotem najmu nie będą składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W konsekwencji przychody, uzyskiwane z wynajmu tych nieruchomości (niezwiązanych z działalnością gospodarczą), mogą być zaliczone do odrębnego źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. Na powyższe nie ma wpływu fakt, że Wnioskodawca będzie wynajmował inne nieruchomości (stanowiące środki trwałe) w ramach działalności gospodarczej”.