Gruszecki Krzysztof, Nadzór nad działalnością parków narodowych
Nadzór nad działalnością parków narodowych
Nadzór nad działalnością parków narodowych
Nadzór nad działalnością parków narodowych
Krok: powstanie obowiązku sprawowania nadzoru nad działalnością parków narodowych
Park narodowy, będący najwyższą formą konserwatorskiej ochrony przyrody, jest ustanawiany zgodnie z procedurą wskazaną w art. 10 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134) - dalej u.o.p. - i obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Obowiązek sprawowania nadzoru nad działalnością parków narodowych został przewidziany w art. 9 u.o.p.
Krok: ustalenie organu właściwego
Organem właściwym do sprawowania nadzoru nad działalnością parków narodowych jest, stosownie do art. 9 u.o.p., minister właściwy do spraw środowiska. Powyższa kompetencja wynika z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 888), zgodnie z którym dział środowisko (którym kieruje minister właściwy do spraw środowiska) obejmuje sprawy z zakresu ochrony przyrody, w tym ochrony w parkach narodowych.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.