Musiał Krzysztof J., Mundur dla pracownika - opodatkowanie PIT

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2019 r.
Autorzy:

Mundur dla pracownika - opodatkowanie PIT

Mundur dla pracownika - opodatkowanie PIT

Mundur dla pracownika - opodatkowanie PIT

Katalog świadczeń na rzecz pracowników jest nieograniczony. Jednym z rodzajów takich świadczeń może być ubranie. Jego wartość stanowi, co do zasady, przychód podatkowy, ale w niektórych przypadkach może on korzystać ze zwolnienia podatkowego. Jedno ze zwolnień dotyczy umundurowania.

Mundur dla pracownika - opodatkowanie PIT pracodawca pracodawca (!) zastosowanie  zwolnienia  podatkowego konieczność opodatkowania świadczenia wprowadzenie umundurowania nałożenie obowiązku określonego stroju (!) oznaczenie  stroju specyfikacja stroju tak nie tak nie tak nie

Krok: wprowadzenie umundurowania

Pracodawca może wprowadzić obowiązek noszenia określonego stroju. Prosta sprawa jest w przypadku odzieży ochronnej, będącej świadczeniem BHP - mamy tu zwolnienie od podatku i składek ZUS określone odpowiednio w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., oraz § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 728 z późn. zm.) - dalej r.z.u.p.s.

Niniejsza procedura dotyczy jednak innego rodzaju ubrań - umundurowania.

Zgodnie ze znaczeniem słownikowym: mundur to przepisowy ubiór członków jakiejś organizacji społecznej, formacji wojskowej lub grupy zawodowej. Mówiąc inaczej - umundurowanie to strój zindywidualizowany, określony odpowiednimi normami (np. regulaminem pracy lub zarządzeniem pracodawcy). W praktyce mundurem może być każdy strój obowiązujący w danej grupie.

Wartość ubioru zapewnionego pracownikowi lub wartość ekwiwalentu za ten ubiór może stanowić dla pracownika przychód podatkowy ze stosunku pracy. Przychód ten może jednak korzystać ze zwolnienia podatkowego, jeżeli spełnione będą odpowiednie warunki.

Krok: nałożenie obowiązku określonego stroju

Skoro mundur to strój danej grupy, należy wprowadzić obowiązek jego noszenia. Jest to także warunek zwolnienia podatkowego.

W ramach stosunku pracy obowiązek noszenia określonego stroju wprowadza się w przepisach wewnętrznych (oczywiście o ile obowiązek ten nie wynika z norm prawa powszechnego) - zazwyczaj stosowny zapis zamieszcza się w regulaminie wynagradzania.