Bartosiewicz Adam, Możliwość odliczenia ulgi B+R przy zaliczkach na podatek w związku z pandemią koronawirusa

Procedury
Status: Nieaktualna
Wersja od: 31 marca 2020 r. do: 31 grudnia 2022 r.
Autorzy:

Możliwość odliczenia ulgi B+R przy zaliczkach na podatek w związku z pandemią koronawirusa

Możliwość odliczenia ulgi B+R przy zaliczkach na podatek w związku z pandemią koronawirusa

Możliwość odliczenia ulgi B+R przy zaliczkach na podatek w związku z pandemią koronawirusa

Procedura ma na celu zaprezentowanie warunków odliczenia kosztów kwalifikowanych działalności B+R już przy obliczaniu zaliczek na podatek. Ta szczególna możliwość dotyczy podatników, którzy będą podejmować działalność B+R, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19.

Możliwość odliczenia ulgi B+R przy zaliczkach na podatek w związku z pandemią koronawirusa podatnik podatnik koszty kwalifikowane ulga w zeznaniu ulga przy zaliczkach cel przeciwdziałanie inny

Krok: koszty kwalifikowane

Podatnicy podatku dochodowego – zarówno od osób prawnych, jak i od osób fizycznych – mają możliwość korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W ramach tej ulgi podatnicy są uprawnieni do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków stanowiących tzw. „koszty kwalifikowane” (szczegółowo zdefiniowane w przepisach podatkowych).

Krok: cel

Zgodnie z nowymi szczególnymi przepisami zawartymi w pakiecie tzw. tarczy antykryzysowej podatnicy, którzy będą ponosili koszty kwalifikowane w ramach działalności badawczo-rozwojowej, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19, mają możliwość uwzględnienia kosztów kwalifikowanych i ich odliczenia już od podstawy obliczenia zaliczki na podatek dochodowy.

Podatnik nie musi zatem czekać z odliczeniem do końca roku podatkowego (uwzględniając ulgę dopiero w zeznaniu rocznym), lecz może ją odliczyć już od zaliczek.