Krywan Tomasz, Moment rozpoznania przychodu dla celów CIT

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2019 r.
Autorzy:

Moment rozpoznania przychodu dla celów CIT

Moment rozpoznania przychodu dla celów CIT

Moment rozpoznania przychodu dla celów CIT

Procedura pozwala ustalić moment rozpoznania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Moment rozpoznania przychodu dla celów CIT podatnik podatnik przychód należy rozpoznać w dacie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi (!) przychód należy  rozpoznać w ostatnim  dniu okresu  rozliczeniowego, nie  rzadziej niż raz  w roku przychód należy rozpoznać w dacie wystawienia faktury przychód należy rozpoznać w dacie uregulowania należności czy przychód jest przychodem z tytułu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych? czy przychód jest przychodem z udziałów w zyskach osób prawnych? czy przychód jest przychodem z zysków kapitałowych? czy przychód jest przychodem z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej? przychód należy rozpoznać w dacie faktycznego otrzymania przychodu przychód należy rozpoznać w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych przychód należy rozpoznać w dacie otrzymania wpłaty lub wpłat (w części odpowiadającej tej wpłacie lub wpłatom) przychód należy rozpoznać w dacie dokonania lub upływu terminu dokonania zwrotu pożyczonych papierów wartościowych albo w dacie dokonania zapisu papierów wartościowych na rachunku papierów wartościowych zbywcy (!) czy pierwszym  zdarzeniem było  wystawienie faktury  (innej niż faktura  zaliczkowa)? (!) czy otrzymana  należność dotyczy  dostawy towarów lub  usług, które zostaną  wykonane w następnych  miesiącach? czy między uregulowaniem należności a wydaniem rzeczy, zbyciem albo wykonaniem lub częściowym wykonaniem zostaje wystawiona faktura (inna niż faktura zaliczkowa)? czy przychód jest przychodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych na rynku regulowanym w ramach krótkiej sprzedaży? konieczne jest ustalanie daty rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT czy wpłata została zarejestrowana za pomocą kasy rejestrującej? czy przychód dotyczy usługi rozliczanej w okresach rozliczeniowych? czy przychód dotyczy dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego rozliczanej w okresach rozliczeniowych? czy przychód dotyczy dostawy towarów, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi? czy podatnik wybrał stosowanie szczególnej metody rozpoznawania przychodów z tytułu wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych miesiącach? czy przed wydaniem rzeczy, zbyciem prawa majątkowego albo wykonaniem lub częściowym wykonaniem usługi wystawiona zostaje faktura lub uregulowana zostaje należność? tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie nie tak

Krok: konieczne jest ustalanie daty rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT

Z punktu widzenia opodatkowania przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, fundamentalne znaczenie ma moment ich rozpoznania. To bowiem moment rozpoznania przychodów decyduje o tym, kiedy (w ramach jakiego miesiąca i roku) należy opodatkować te przychody.

Krok: czy przychód jest przychodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych na rynku regulowanym w ramach krótkiej sprzedaży?

Od 30.01.2015 r. obowiązuje przepis przewidujący szczególny sposób powstawania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych na rynku regulowanym w ramach krótkiej sprzedaży (zob. art. 12 ust. 4c u.p.d.o.p.).