Krywan Tomasz, Metoda podwójnego opodatkowania
Metoda podwójnego opodatkowania
Metoda podwójnego opodatkowania
Metoda podwójnego opodatkowania
Procedura pozwala ustalić metodę unikania podwójnego opodatkowania obowiązującą dla uzyskanego za granicą dochodu.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: podatnik podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osiąga dochód ze źródła położonego za granicą
Dochody podatników podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (tj. osób fizycznych mających miejsce zamieszkania w Polsce oraz podatników podatku dochodowego od osób prawnych mających w Polsce siedzibę lub zarząd) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce również, gdy ich źródło położone jest za granicą - zob. art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., oraz art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. W związku z tym, że dochody takie mogą również podlegać opodatkowaniu za granicą, przepisy u.p.d.o.f. i u.p.d.o.p. oraz zawarte przez Polskę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują metody unikania podwójnego opodatkowania.
Teoretycznie istnieją cztery rodzaje metod unikania podwójnego opodatkowania, a mianowicie:
1) metoda wyłączenia pełnego,
2) metoda odliczenia pełnego,
3) metoda wyłączenia z progresją oraz
4) metoda odliczenia proporcjonalnego.
Modelowa Konwencja OECD w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku ogranicza wzorcowe metody unikania podwójnego opodatkowania tylko do dwóch ostatnich z wymienionych metod, do czego Polska się stosuje. A zatem w zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego opodatkowaniu spotkać się można z dwiema metodami unikania podwójnego opodatkowania, którymi są:
1) metoda wyłączenia z progresją oraz
2) metoda proporcjonalnego odliczenia.
Krok: czy z państwem lub terytorium źródła przychodu Polska ma zawartą umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania?
Polska ma zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z niektórymi tylko państwami oraz terytoriami zależnymi. W przypadku uzyskania dochodu w państwie lub terytorium zależnym, z którym Polska nie ma zawartej takiej umowy, obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia.