Przybysz Piotr, Licytacja publiczna przy sprzedaży ruchomości

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 30 lipca 2020 r.
Autor:

Licytacja publiczna przy sprzedaży ruchomości

Licytacja publiczna przy sprzedaży ruchomości

Licytacja publiczna przy sprzedaży ruchomości

Sprzedaż zajętych ruchomości w drodze licytacji publicznej pozwala na uzyskanie najwyższej ceny sprzedaży. Uczestnicy licytacji zgłaszają oferty nabycia licytowanej ruchomości i prawo nabycia licytowanej rzeczy uzyskuje ten, kto zaoferuje najwyższą cenę. Nabywca staje się właścicielem rzeczy dopiero po zapłaceniu ceny nabycia.

Niektóre ruchomości nie mogą być sprzedane na licytacji publicznej. Są to:

– ruchomości o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej (zob. Sprzedaż zajętych ruchomości będących zabytkami);

– waluty obce lub inne wartości dewizowe (art. 105 § 4 u.p.e.a.);

ruchomości, których sprzedaż wymaga zezwolenia, koncesji albo jest działalnością regulowaną (art. 105 § 5 u.p.e.a.);

– ruchomości, których posiadanie jest uzależnione od spełnienia warunku określonego odrębnymi przepisami (art. 105 § 6 u.p.e.a.).

Licytacja odbywa się w terminie i miejscu wyznaczonym przez organ egzekucyjny. Zgodnie z art. 107e u.p.e.a. może być przeprowadzana również w formie elektronicznej (zob. Licytacja elektroniczna przy sprzedaży ruchomości).

Krok: otwarcie licytacji publicznej

Licytacja jest przeprowadzana w terminie i miejscu wyznaczonym przez organ egzekucyjny (art. 105a § 1 u.p.e.a.).

Licytację należy rozpocząć nie później, niż w dwie godziny po terminie oznaczonym w obwieszczeniu o licytacji (art. 105a § 7 u.p.e.a.).

Pracownik obsługujący organ egzekucyjny otwiera i prowadzi licytację publiczną rzeczy ruchomych. Licytacja odbywa się ustnie (art. 105c § 1 u.p.e.a.).

Licytacja publiczna przy sprzedaży ruchomości zobowiązany, wierzyciel, uczestnik licytacji zobowiązany, wierzyciel, uczestnik licytacji skarga na naruszenie przepisów o przeprowadzaniu licytacji ruchomości nabywca nabywca uiszczenie części ceny uiszczenie reszty ceny otrzymanie informacji o utracie prawa wynikającego przybicia i o wykluczeniu z dalszej licytacji odebranie rzeczy uzyskanie prawa wynikłego z przybicia pracownik obsługujący organ egzekucyjny pracownik obsługujący organ egzekucyjny podanie ceny wywołania wydanie rzeczy nabywcy czy zaoferowano cenę wywołania lub wyższą? wydanie rzeczy nabywcy czy inny uczestnik zaoferował wyższą cenę? przybicie czy uiszczono co najmniej cenę wywołania? licytacja nie doszła do skutku czy uiszczono cenę w całości? czy nabywca uiścił cenę nabycia i rzecz wydano nabywcy? zakończenie licytacji wezwanie do dalszych postąpień oczekiwanie na zapłatę stwierdzenie utraty prawa wynikłego z przybicia i prawa do zwrotu już uiszczonej kwoty na poczet ceny nabycia odstąpienie od licytacji pozostałych rzeczy czy reszta ceny nabycia została uiszczona? zwolnienie pozostałych ruchomości spod zajęcia wznowienie licytacji ruchomości stwierdzenie utraty prawa wynikającego z przybicia i wykluczenie nabywcy z dalszej licytacji czy kwota uzyskana ze sprzedaży wystarcza na zaspokojenie egzekwowanych należności wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi? zakończenie licytacji i oczekiwanie na uiszczenie reszty ceny sporządzenie protokołu z licytacji czy są jeszcze ruchomości do sprzedania? przystąpienie do licytacji następnej rzeczy otwarcie licytacji publicznej sprawdzenie złożenia wadium czy jest obowiązek złożenia wadium? tak nie tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: czy jest obowiązek złożenia wadium?

Osoby przystępujące do licytacji są zobowiązane do złożenia wadium, jeżeli szacunkowa wartość sprzedawanej ruchomości przekracza kwotę 10.000zł. Wadium jest wnoszone w wysokości 1/10 wartości szacunkowej (art. 105b § 1 u.p.e.a.). Wadium składa się na rachunek organu egzekucyjnego. Uznaje się je za złożone, jeżeli wpłata wadium zostanie uznana na rachunku organu egzekucyjnego najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, w którym ma odbyć się licytacja publiczna.

Wadium jest zaliczane na poczet ceny sprzedaży lub zwracane, chyba że co innego wynika z przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 105b § 3 u.p.e.a.). Wadium nie jest zwracane w przypadku utraty prawa wynikłego z przybicia (art. 105d § 3 u.p.e.a.).