Daszczuk Paweł, Łączenie z udziałem spółek osobowych przez zawiązanie spółki kapitałowej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 września 2023 r.
Autorzy:

Łączenie z udziałem spółek osobowych przez zawiązanie spółki kapitałowej

Łączenie z udziałem spółek osobowych przez zawiązanie spółki kapitałowej

Łączenie z udziałem spółek osobowych przez zawiązanie spółki kapitałowej

Procedura ma na celu wskazanie zasad łączenia się spółki osobowej z inną spółką (osobową lub kapitałową) przez zawiązanie spółki kapitałowej.

Łączenie z udziałem spółek osobowych przez zawiązanie spółki kapitałowej biegły biegły odebranie zawiadomienia przekazanie opinii badanie planu połączenia i wydanie opinii sąd rejestrowy sąd rejestrowy wyznaczenie biegłego przez sąd ogłoszenie o połączeniu wpis połączenia do rejestru (dzień połączenia) wpis nowo zawiązanej spółki z o.o. do rejestru zawiadomienie biegłego przyjęcie zgłoszenia przez sąd rejestrowy i odebranie wniosku otrzymanie opinii wykreślenie z rejestru łączących się spółek łączące się spółki łączące się spółki zgłoszenie planu połączenia do sądu rejestrowego i  złożenie wniosku o wyznaczenie biegłego prawo wspólników do informacji pisemne sprawozdanie uzasadniające połączenie zgłoszenie połączenia do rejestru czy uchwały zostały podjęte? czy plan połączenia podlega badaniu biegłego? złożenie opinii łączącym się spółkom czy w połączeniu uczestniczy spółka kapitałowa? treść planu połączenia podjęcie uchwał o połączeniu połączenie nie dochodzi do skutku zaistnienie warunków do łączenia się spółek pisemne uzgodnienie planu sporządzenie załączników do planu połączenia zawiadomienie wspólników nie tak tak nie tak nie

Krok: zaistnienie warunków do łączenia się spółek

Połączenie spółek, w którym uczestniczy spółka osobowa może być dokonane przez przejęcie (inkorporacja) albo przez zawiązanie nowej spółki (fuzja). Fuzja, w której bierze udział co najmniej jedna spółka osobowa (jawna, partnerska, komandytowa lub komandytowo-akcyjna) może być połączeniem jednorodnym (gdy łączą się ze sobą tylko spółki o jednakowej formie prawnej, np. dwie spółki jawne) bądź połączeniem niejednorodnym (np. gdy łączą się ze sobą spółka jawna ze spółką z o.o.).

W połączeniu nie może jednak uczestniczyć spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku oraz spółka w upadłości. Nie ma przeszkód, aby w połączeniu uczestniczyła spółka, która jest w likwidacji, ale nie rozpoczęła jeszcze podziału majątku (A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 491 k.s.h., Lex/el.). W tej sytuacji czynności związane z połączeniem dokonywać będzie likwidator. Spółka akcyjna może uczestniczyć w połączeniu, nawet jeżeli cały kapitał zakładowy tej spółki nie został wniesiony, co wynika pośrednio z art. 431 k.s.h. (por. A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 491 k.s.h., Lex/el.).

Niniejsza procedura dotyczy łączenia się z spółek, z których przynajmniej jedna jest spółką osobową przez zawiązanie spółki kapitałowej (fuzja). W wyniku połączenia na nowo zawiązaną spółkę kapitałową przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek. Jednocześnie wspólnicy łączącej się spółki osobowej lub wspólnicy bądź akcjonariusze spółki kapitałowej uczestniczącej w połączeniu otrzymują udziały lub akcje w nowej spółce kapitałowej stając się jej wspólnikami albo akcjonariuszami. W wyniku połączenia wszystkie dotychczas istniejące spółki zostają wykreślone z rejestru.

Krok: czy w połączeniu uczestniczy spółka kapitałowa?

Jeżeli w połączeniu uczestniczą wyłącznie spółki osobowe, to przygotowanie planu połączenia nie jest obowiązkowe, co stanowi istotne uproszczenie procedury łączenia. Jeżeli jednak jedną ze spółek uczestniczących w połączeniu jest spółka kapitałowa, to wówczas sporządzenie planu połączenia będzie obowiązkowe.

Jeżeli zaś spółką nowo zawiązaną spółką kapitałową jest spółka akcyjna, plan połączenia należy poddać badaniu przez biegłego w zakresie poprawności i rzetelności (art. 520 k.s.h. w zw. z art. 517 § 2 k.s.h.).