Daszczuk Paweł, Łączenie się spółek z o.o. z wyłącznym udziałem osób fizycznych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2021 r.
Autorzy:

Łączenie się spółek z o.o. z wyłącznym udziałem osób fizycznych

Łączenie się spółek z o.o. z wyłącznym udziałem osób fizycznych

Łączenie się spółek z o.o. z wyłącznym udziałem osób fizycznych

Procedura ma na celu wskazanie zasad łączenia spółek z o.o., których wspólnikami jest nie więcej niż 10 osób fizycznych

Łączenie się spółek z o.o. z wyłącznym udziałem osób fizycznych biegły biegły odebranie zawiadomienia badanie planu połączenia i wydanie opinii przekazanie opinii sąd rejestrowy sąd rejestrowy wpis połączenia do rejestru (dzień połączenia) ogłoszenie o połączeniu ogłoszenie planu połączenia odebranie wniosku o wyznaczenie biegłego wpis wzmianek o połączeniu wykreślenie z rejestru spółki przejmowanej albo spółek łączących się otrzymanie opinii wyznaczenie biegłego przez sąd przyjęcie zgłoszenia przez sąd rejestrowy wpis podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej lub wpis spółki nowo zawiązanej do rejestru łączące się spółki z o.o. łączące się spółki z o.o. pisemne sprawozdanie uzasadniające połączenie podjęcie uchwał o połączeniu złożenie opinii łączącym się spółkom zgłoszenie planu połączenia do sądu rejestrowego połączenie nie dochodzi do skutku pisemne uzgodnienie planu połączenia załączniki do planu połączenia prawo wspólników do informacji zgłoszenie połączenia do rejestru zaistnienie warunków do łączenia się spółek z o.o. czy uchwały zostały podjęte? treść planu połączenia zgłoszenie nie tak

Krok: zaistnienie warunków do łączenia się spółek z o.o.

Połączenie spółek z o.o. może być dokonane:

1) przez przeniesienie całego majątku spółki z o.o. (przejmowanej) na inną spółkę z o.o. (przejmującą) za udziały, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie) - inkorporacja;

2) przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek z o.o. za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki) - fuzja.

Niniejsza procedura dotyczy łączenia się spółek z o.o., których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne w liczbie nieprzekraczającej we wszystkich łączących się spółkach dziesięciu osób. W takiej sytuacji przepis art. 516 § 7 k.s.h. przewiduje uproszczenia w zakresie procedury połączenia polegające na tym, że do łączenia się takich spółek nie stosuje się przepisów art. 500 § 2 k.s.h. i 502–504 k.s.h. Oznacza to, że nie jest konieczne ogłoszenie planu połączenia, badanie planu połączenia przez biegłego ani zawiadamianie wspólników o zamiarze połączenia. Uproszczenia te mają zastosowanie zarówno do inkorporacji, jak i do fuzji.

Przepisy k.s.h. wyłączają możliwość łączenia się spółki w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku oraz spółki w upadłości. Oznacza to, że spółka może być łączona w postępowaniu likwidacyjnym między otwarciem likwidacji a podziałem majątku (A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 491 k.s.h., LEX/el.). W tej sytuacji czynności związane z połączeniem dokonywać będzie nie zarząd, ale likwidator.

Krok: pisemne uzgodnienie planu połączenia

Łączenie się spółek rozpoczyna pisemne uzgodnienie planu połączenia między łączącymi się spółkami. W omawianym przypadku zarządy łączących się spółek będą w stałym kontakcie ze wspólnikami. Plan połączenia należy rozumieć raczej jako rodzaj porozumienia między uczestnikami, które stwierdza jedynie możliwość złożenia w przyszłości oświadczenia woli wywołującego określone w treści planu skutki prawne (tak. A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 498 k.s.h., LEX/el.) Przyjmuje się, że plan połączenia nie jest czynnością prawną, ale czynnością faktyczną w zakresie prowadzenia spraw spółki (tak. A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 498 k.s.h., LEX/el.).

Przepis art. 498 k.s.h. stanowi, że plan połączenia wymaga pisemnego uzgodnienia nie określając jednak skutków prawnych nie dochowania formy pisemnej. Ze względu na to, że plan połączenia nie jest czynności prawną nie mają tu zastosowania przepisy dotyczące formy czynności prawnych (art. 73–81 k.c.). Z uwagi na obowiązek zgłoszenia planu połączenia do sądu rejestrowego, niezachowanie formy pisemnej planu spowoduje, że połączenie nie będzie mogło odnieść skutku.