Krywan Tomasz, Kredyt podatkowy

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2020 r.
Autorzy:

Kredyt podatkowy

Kredyt podatkowy

Kredyt podatkowy

Procedura pozwala ustalić, czy podatnik może skorzystać z tzw. kredytu podatkowego.

Kredyt podatkowy podatnik podatnik czy podatnik w okresie rok korzystania z kredytu podatkowego zatrudniał na podstawie umowy o pracę w każdym miesiącu co najmniej 5 osób w przeliczeniu na pełne etaty? podatnik może skorzystać z kredytu podatkowego czy podatnik złożył w terminie oświadczenie o korzystaniu z kredytu podatkowego? podatnik nie może skorzystać z kredytu podatkowego czy podatnik powstał w wyniku przekształcenia osoby fizycznej lub spółki/spółek niebędących osobami prawnymi? czy podatnik został utworzony przez osoby fizyczne, które wniosły aportem przedsiębiorstwo albo składniki majątku przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość 10.000 euro? czy podatnik został przez podmioty wnoszące tytułem wkładów pieniężnych składniki majątku uzyskane w wyniku likwidacji podatników, którzy skorzystali z kredytu podatkowego? czy podatnik w okresie poprzedzającym rok korzystania z kredytu podatkowego podatnik uzyskał przychód średniomiesięcznie w wysokości co najmniej 1000 euro? czy podatnik może otrzymać pomoc de minimis? podatnik chce ustalić, czy może skorzystać z kredytu podatkowego czy podatnik jest małym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej? czy rozpoczyna się rok podatkowy następujący po pierwszym roku podatnika trwającym co najmniej pełnych 10 miesięcy kalendarzowych? czy rozpoczyna się rok podatkowy następujący bezpośrednio po drugim roku podatkowym podatnika? czy podatnik powstał w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału? tak nie tak nie nie tak nie tak nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie nie tak

Krok: podatnik chce ustalić, czy może skorzystać z kredytu podatkowego

Na podstawie art. 25 ust. 11 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p., podatnicy rozpoczynający pozarolniczą działalność gospodarczą mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu tej działalności w roku następującym:

1) bezpośrednio po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli w roku jej rozpoczęcia działalność ta była prowadzona co najmniej przez pełnych 10 miesięcy, albo

2) 2 lata po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli nie został spełniony warunek, o którym mowa w pkt 1.

Wyłączenie obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku to nie wszystko. Podatnicy korzystający z kredytu podatkowego obowiązani są, co prawda, do złożenia zeznania CIT-8 za rok korzystania ze zwolnienia, lecz w terminie złożenia tego zeznania nie muszą płacić podatku od tego dochodu. Podatek ten płatny jest w pięciu ratach po 20% w terminach złożenia zeznań CIT-8 za 5 kolejnych lat podatkowych następujących po roku korzystania ze zwolnienia (zob. art. 25 ust. 12 u.p.d.o.p.). Właśnie dlatego omawiana instytucja nazywana jest kredytem podatkowym.

Zalety kredytu podatkowego są oczywiste – podatnicy korzystający z niego podatek dochodowy za jedno z lat podatkowych zapłacą znacznie później niż gdyby podatek ten mieli zapłacić na zasadach ogólnych. Co ważne – korzystanie z kredytu podatkowego nie wiąże się z koniecznością uiszczania żadnych opłat czy odsetek. Czyni to kredyt podatkowy tańszym od wszelkich „zwykłych” kredytów.

Kredyt podatkowy nie jest jednak instytucją dostępną dla każdego podatnika. Aby możliwe było skorzystanie z kredytu podatkowego, spełnionych musi być kilka warunków.

WZÓR - ZEZNANIE CIT-8

Krok: czy podatnik jest małym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej?

Z art. 25 ust. 11 u.p.d.o.p. wynika, że z kredytu podatkowego korzystać mogą podatnicy będący małymi przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej. Przepisami tymi od 30 kwietnia 2018 r. są przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236 z późn. zm.) – dalej p.p. Pojęcie małego przedsiębiorcy definiuje art. 7 ust. 1 pkt 1 p.p. Stanowi on, że za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z 2 ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.