Musiał Krzysztof J., Korekta w toku kontroli skarbowej

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 28 lutego 2017 r.
Autorzy:

Korekta w toku kontroli skarbowej

Korekta w toku kontroli skarbowej

Korekta w toku kontroli skarbowej

Procedura ma na celu wskazanie możliwości dokonania korekty w toku kontroli skarbowej.

Korekta w toku kontroli skarbowej organ kontrolny organ kontrolny (!) zakończenie  kontroli skarbowej przywrócenie prawa do dokonania korekty deklaracji wszczęcie kontroli skarbowej zawieszenie prawa do korekty wyznaczenie terminu do dokonania korekty podatnik podatnik (!) korekta  w kontroli  skarbowej (!) prawo do  korekty

Krok: (!) korekta w kontroli skarbowej

Uprawnienie do skorygowania deklaracji zostało ograniczone m.in. przepisami art. 81b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) - dalej o.p., oraz art. 14c ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 720 z późn. zm.) - dalej u.k.s. Przepis art. 14c u.k.s. stanowi, iż uprawnienie do skorygowania deklaracji, określone w art. 81 o.p., ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania kontrolnego w zakresie objętym tym postępowaniem, z zastrzeżeniem dalszych postanowień tego przepisu.

Jeśli chodzi o określenie ram czasowych okresu, w którym zawieszone jest prawo do złożenia korekty, to jego początek jest determinowany przez dzień rozpoczęcia postępowania kontrolnego, a zakończenie - przez dzień zakończenia postępowania kontrolnego. Przez datę wszczęcia postępowania kontrolnego rozumie się dzień doręczenia kontrolowanemu postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego (art. 13 ust. 2 u.k.s.). W szczególnych przypadkach może być to również dzień wszczęcia kontroli na tzw. „legitymację” (art. 13 ust. 9 u.k.s.). Natomiast przez datę zakończenia postępowania kontrolnego rozumie się, co do zasady, dzień doręczenia decyzji, wyniku kontroli (art. 24 ust. 1 u.k.s.). Kontrolowany zatem nie ma prawa do skorygowania deklaracji w zakresie objętym postępowaniem w terminie od wszczęcia postępowania do momentu doręczenia decyzji lub wyniku kontroli.

Uwaga! Ryzyko: „Skoro postanowienie o wszczęciu postępowania, o którym mowa w art. 13 ust. 1 u.k.s., i upoważnienie do przeprowadzenia czynności kontrolnych, o którym mowa w art. 9a ust. 8 u.k.s., a w konsekwencji zmiana właściwości dyrektora urzędu kontroli skarbowej, o której mowa w art. 24a u.k.s., nastąpiły w tej samej dacie, to zasada z art. 9a ust. 4 u.k.s., że organ kontroli skarbowej właściwy miejscowo w dniu wszczęcia postępowania kontrolnego pozostaje właściwy aż do dnia jego zakończenia, chociażby w toku postępowania zmieniły się podstawy właściwości, została zachowana” (wyrok NSA z dnia 12 marca 2014 r., II FSK 1962/12).

Krok: (!) prawo do korekty

Podatnikom, płatnikom oraz inkasentom przysługuje prawo do korekty uprzednio złożonej deklaracji, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Korekta następuje poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z pisemnym uzasadnieniem jej przyczyny.

Uwaga! Ryzyko: „Uprawnienie do skorygowania deklaracji, określonej w art. 81 o.p., ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania kontrolnego w zakresie objętym tym postępowaniem” (wyrok NSA z dnia 27 marca 2012 r., I FSK 972/2011).