Krywan Tomasz, Korekta podatku odliczonego związana ze zmianą sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2022 r.
Autorzy:

Korekta podatku odliczonego związana ze zmianą sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego

Korekta podatku odliczonego związana ze zmianą sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego

Korekta podatku odliczonego związana ze zmianą sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego

Procedura pozwala ustalić, czy w związku ze zmianą przeznaczenia pojazdu samochodowego podatnik obowiązany jest lub uprawniony do korekty podatku odliczonego, o której mowa w art. 90b u.p.t.u.

Korekta podatku odliczonego związana ze zmianą sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego podatnik podatnik czy pojazd został nabyty, importowany lub wytworzony przed 1 kwietnia 2014 r.? korekta podatku odliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia nie jest konieczna czy zmiana przeznaczenia pojazdu nastąpiła na skutek jego sprzedaży? konieczna jest korekta podatku odliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia podatnik zmienił przeznaczenie pojazdu czy wartość początkowa samochodu przekraczała 15.000 zł? czy upłynęło 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy? czy upłynęło 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy? tak nie nie tak tak nie nie tak nie tak

Krok: podatnik zmienił przeznaczenie pojazdu

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. dodany został art. 90b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., określający system korekt nawiązujący do przepisów o wykorzystywaniu pojazdów samochodowych wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (zob. również procedura Pojazdy samochodowe wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika).

Warto dodać, że przepisy te mają zastosowanie wyłącznie w przypadku zmiany sposobu wykorzystania pojazdów samochodowych (przy czym za zmianę sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego uznaje się również jego sprzedaż; w przypadkach takich uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty – zob. art. 90b ust. 2 u.p.t.u.). Nie mają one zastosowania w przypadku zmiany przeznaczenia części i akcesoriów dotyczących pojazdów samochodowych. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 5 stycznia 2017 r., 1061-IPTPP3.4512.538.2016.2.ALN, w której czytamy, że „należy (…) zgodzić się z Wnioskodawcą, że nie ma on obowiązku dokonania korekty VAT na podstawie regulacji art. 90b u.p.t.u. W analizowanej sprawie nie mamy do czynienia ze zmianą sposobu wykorzystania pojazdu samochodowego, a ze zmianą przeznaczenia zakupionych Części i Akcesoriów nabytych z zamiarem odsprzedaży, a wykorzystanych ostatecznie do naprawy posiadanych pojazdów samochodowych”.

Krok: czy upłynęło 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy?

Okres korekty określony przepisami art. 90b u.p.t.u., trwa, co do zasady, 60 miesięcy (a więc 5 lat), licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy. A zatem, co do zasady, podatnicy obowiązani są lub uprawnienia (zależnie od rodzaju zmiany przeznaczenia pojazdu) do dokonywania korekty na podstawie przepisów art. 90b u.p.t.u., jeżeli zmiana przeznaczenia nastąpiła w okresie 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy.

Należy podkreślić, że w przypadku samochodów nabywanych przez podatnika okres korekty zawsze rozpoczyna miesiąc nabycia samochodu. Przyjmuje się bowiem, że oddanie do używania pojazdu samochodowego rozpoczyna okres korekty tylko w przypadku pojazdów przez podatników wytarzanych. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 grudnia 2016 r., 1462-IPPP1.4512.860.2016.1.MK, „użyte w art. 90b ust. 1 u.p.t.u. sformułowanie "nabyto" należy odnosić do sytuacji nabycia przez podatnika pojazdu samochodowego, natomiast sformułowanie "oddano do używania" - do sytuacji, w której podatnik wytwarza pojazd samochodowy”.