Musiał Krzysztof J., Kiedy można skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2021 r.
Autorzy:

Kiedy można skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Kiedy można skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Kiedy można skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Polski rezydent podatkowy ma obowiązek opodatkować w Polsce także dochody zagraniczne. Podwójnego opodatkowania może uniknąć, stosując jedną z dwóch metod (wyłączenia i zaliczenia). Niestety może się to wiązać z koniecznością dopłaty podatku w Polsce. Okazuje się, że dopłaty można czasem uniknąć, korzystając z ulgi podatkowej.

Kiedy można skorzystać z ulgi abolicyjnej? podatnik podatnik skorzystanie z ulgi brak możliwości skorzystania z ulgi uzyskiwanie przychodów zagranicznych (!) ustalenie metody  unikania podwójnego  opodatkowania (!) ustalenie  wysokości podatku  zagranicznego porównanie wyników umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wykazanie ulgi w zeznaniu metoda wyłączenia metoda zaliczenia podatek zagraniczny wynosi co najmniej równowartość podatku polskiego podatek zagraniczny jest niższy podatku polskiego

Krok: uzyskiwanie przychodów zagranicznych

Osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają w naszym kraju opodatkowaniu od całości swoich dochodów, także z zagranicznych źródeł przychodów.

Krok: (!) ustalenie metody unikania podwójnego opodatkowania

Podwójnego opodatkowania unika się przy użyciu jednej z dwóch metod:

1) metoda wyłączenia polega na tym, że dochody zagraniczne są zwolnione w Polsce z opodatkowania, ale mogą mieć wpływ na wysokość podatku od dochodu polskiego;

2) metoda zaliczenia polega na tym, że od podatku polskiego obliczonego od sumy dochodów polskich i zagranicznych odejmuje się podatek zapłacony za granicą.

Metody obowiązującej w danym kraju należy szukać w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Gdy umowa taka nie została zawarta, obowiązuje metoda zaliczenia.

Uwaga! Ryzyko: Przy metodzie zaliczenia odliczenie nie może przekroczyć podatku polskiego przypadającego proporcjonalnie na dochód zagraniczny.

Uwaga! Ryzyko: Z uwagi na wdrożenie w życie konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzonej w Paryżu 24.11.2016 r. – dalej konwencja MLI - metoda wyłączenia przestała być w wielu przypadkach stosowana (Niemcy, to jeden z nielicznych krajów, które zachowały tę metodę).