Krywan Tomasz, Kary umowne i odszkodowania jako KUP w CIT

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2022 r.
Autorzy:

Kary umowne i odszkodowania jako KUP w CIT

Kary umowne i odszkodowania jako KUP w CIT

Kary umowne i odszkodowania jako KUP w CIT

Procedura pozwala ustalić, czy kara umowna lub odszkodowanie może zostać zaliczona do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Kary umowne i odszkodowania jako KUP w CIT podatnik podatnik koszt kary umownej lub odszkodowania nie może zostać zaliczona do podatkowych kosztów uzyskania przychodów kara umowna lub odszkodowanie może zostać zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodów czy odszkodowanie jest jednorazowym odszkodowaniem z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wypłacanym w wysokości określonej przez właściwego ministra? podatnik zapłacił karę umowną lub odszkodowanie czy kara umowna lub odszkodowanie należała się z tytułu wad dostarczonych towarów albo wykonanych robót lub usług? czy kara umowna lub odszkodowanie należała się z tytułu zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług? czy koszt kary umownej lub odszkodowania został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów? tak nie tak nie tak nie nie tak

Krok: podatnik zapłacił karę umowną lub odszkodowanie

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 15 ust. 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. - dalej u.p.d.o.p.). W świetle tego przepisu kary umowne i odszkodowania dzielą się na te, które mogą być zaliczane do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, oraz te, których za podatkowe koszty uzyskania przychodów się nie uważa.

Krok: czy kara umowna lub odszkodowanie należała się z tytułu wad dostarczonych towarów albo wykonanych robót lub usług?

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 22 u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług (przy czym do odszkodowań takich zalicza się nie tylko odszkodowania należne zleceniodawcom tych usług, ale również osobom trzecim, które poniosły szkodę w związku z wykonywaniem usług - zob. przykładowo wyrok WSA w Gliwicach z 28.10.2005 r., I SA/Gl 564/05 czy wyrok WSA w Łodzi z 16.12.2009 r., I SA/Łd 948/09). Dotyczy to, m.in., kar umownych i odszkodowań z tytułu ubytku lub uszkodzenia towarów w trakcie transportu towarów przez przewoźników (zob. przykładowo wyrok WSA w Poznaniu z 08.06.2016 r., I SA/Po 1562/15 czy wyrok WSA w Poznaniu z 28.07.2016 r., I SA/Po 2428/15). Nie są natomiast karami umownymi i odszkodowania, o których mowa, kary umowne i odszkodowania należne ze względu na utratę transportowanych towarów. Jak czytamy w wyroku WSA w Warszawie z 13.05.2016 r., III SA/Wa 1352/15. „utrata przesyłki to ewidentny przykład niewykonania zobowiązania. Jest to sytuacja, gdy przesyłka w ogóle nie dociera do adresata. Jak już Sąd wskazał, i co przyznał Minister Finansów w zaskarżonej interpretacji, odszkodowania wypłacone w związku z niewykonaniem zobowiązania nie należą do odszkodowań wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 22 u.p.d.o.p.”.