Krywan Tomasz, Jednorazowa amortyzacja środków trwałych
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych
Procedura pozwala ustalić, czy w danym przypadku podatnik CIT może jednorazowo zamortyzować środek trwały.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną , podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: podatnik chce ustalić czy istnieje możliwość jednorazowej amortyzacji środka trwałego
Przepisy ustawy z 15.02.992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p., przewidują możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych. Podstawą prawną jednorazowej amortyzacji może być art. 16f ust. 3 u.p.d.o.p. albo art. 16k ust. 7, art. 16k ust. 7 u.p.d.o.p. albo – od 12.08.2017 r. – art. 16k ust. 14 u.p.d.o.p.
Krok: czy wartość początkowa środka trwałego przekracza 10.000 zł?
Od składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 10.000 zł (limit w tej wysokości obowiązuje od 1.01.2018 r.; do końca 2017 r. limit ten wynosił 3500 zł), podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych (wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania), a w konsekwencji nie zaliczać do środków trwałych. Jeżeli jednak podatnicy zaliczają takie składniki do środków trwałych mogą bez żadnych dodatkowych warunków jednorazowo zamortyzować (dopuszczalne jest również amortyzowanie takich środków trwałych na zasadach ogólnych).