Krywan Tomasz, Jednorazowa amortyzacja środków trwałych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.
Autorzy:

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych

Procedura pozwala ustalić, czy w danym przypadku podatnik CIT może jednorazowo zamortyzować środek trwały.

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych podatnik podatnik czy nabyty środek trwały jest fabrycznie nowy? podatnik może zamortyzować jednorazowo środek trwały czy osiągnięty został roczny limit jednorazowej amortyzacji? czy środek trwały zaliczony jest do grupy 3, 4, 5, 6 lub 8 KŚT? podatnik nie może zamortyzować jednorazowo środka trwałego (!) czy środek  trwały jest  samochodem osobowym  w rozumieniu  u.p.d.o.p.? czy osiągnięty został roczny limit jednorazowej amortyzacji? (!) czy skorzystanie  z jednorazowej  amortyzacji  spowoduje  przekroczenie limitu  pomocy de miminis? (!) czy podatnik należy  do jednej z trzech  kategorii podatników,  w których przypadku  możliwość jednorazowej  amortyzacji została  wyłączona? podatnik chce ustalić czy istnieje możliwość jednorazowej amortyzacji środka trwałego czy wartość początkowa środka trwałego przekracza 10.000 zł? czy podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w danym roku podatkowym? czy podatnik ma status małego podatnika? czy środek trwały zaliczony jest do grupy 3, 4, 5, 6, 7 lub 8 KŚT? tak nie nie tak tak nie tak nie nie tak nie tak nie tak nie tak tak nie tak nie tak nie

Krok: podatnik chce ustalić czy istnieje możliwość jednorazowej amortyzacji środka trwałego

Przepisy ustawy z 15.02.992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p., przewidują możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych. Podstawą prawną jednorazowej amortyzacji może być art. 16f ust. 3 u.p.d.o.p. albo art. 16k ust. 7, art. 16k ust. 7 u.p.d.o.p. albo – od 12.08.2017 r. – art. 16k ust. 14 u.p.d.o.p.

Krok: czy wartość początkowa środka trwałego przekracza 10.000 zł?

Od składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 10.000 zł (limit w tej wysokości obowiązuje od 1.01.2018 r.; do końca 2017 r. limit ten wynosił 3500 zł), podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych (wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania), a w konsekwencji nie zaliczać do środków trwałych. Jeżeli jednak podatnicy zaliczają takie składniki do środków trwałych mogą bez żadnych dodatkowych warunków jednorazowo zamortyzować (dopuszczalne jest również amortyzowanie takich środków trwałych na zasadach ogólnych).