Bartosiewicz Adam, Gastronomia - świadczenie usług, czy dostawa towarów

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2022 r.
Autorzy:

Gastronomia - świadczenie usług, czy dostawa towarów

Gastronomia - świadczenie usług, czy dostawa towarów

Gastronomia - świadczenie usług, czy dostawa towarów

Procedura ma na celu wskazanie okoliczności branych pod uwagę przy określaniu tego, czy danego rodzaju przypadek jest świadczeniem usług gastronomicznych, czy też dostawą towarów (posiłków).

Gastronomia - świadczenie usług, czy dostawa towarów podatnik podatnik dostawa towaru usługa gastronomiczna wykonanie świadczenia gastronomicznego elementy dodatkowe? specyfika posiłku? przeważające dla klienta? tak nie tak nie tak nie

Krok: wykonanie świadczenia gastronomicznego

Po wykonaniu świadczenia gastronomicznego (sprzedaży posiłku) powstaje konieczność określenia, czy mamy do czynienia ze sprzedażą towaru (posiłku), czy też ze świadczeniem usługi gastronomicznej. Może to mieć znaczenie dla stawki podatku, czy miejsca świadczenia,

Od 1 kwietnia 2020 r. nie jest to jednak samo przez się decydujące dla zastosowania stawki podatku.

Zgodnie bowiem z nowymi przepisami ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) – dalej u.p.t.u. (art. 41 ust. 12f), stawka podatku wynosząca 8% będzie stosowana do dostawy towarów i świadczenia usług klasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).

Brzmienie powyższego przepisu przesądza o tym, że dla zastosowania stawki obniżonej istotne będzie zaklasyfikowanie świadczenia w grupowaniu 56 PKWiU, natomiast nie będzie miało istotnego znaczenia to, czy dane świadczenie stanowi „dostawę towarów”, czy też „świadczenie usług” w rozumieniu przepisów art. 5 u.p.t.u. Stawka obniżona 8% ma być stosowania bowiem zarówno do dostawy towarów, jak i do świadczenia usług, które klasyfikowane są jako „usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56)”.

Stawka obniżona 8% nie będzie jednak miała zastosowania do sprzedaży (a więc zarówno do ich dostawy, jak i ewentualnie świadczenia usług w tym zakresie) napojów innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do u.p.t.u. lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym ich przygotowania i podania.

Nie będzie również można zastosować stawki obniżonej 8% do sprzedaży (a więc zarówno do ich dostawy, jak i ewentualnie świadczenia usług w tym zakresie) towarów nieprzetworzonych przez podatnika, innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do u.p.t.u. lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Wreszcie stawka 8% nie będzie również miała zastosowania do sprzedaży (a więc zarówno do ich dostawy, jak i ewentualnie świadczenia usług w tym zakresie) posiłków, których składnikiem są towary wskazane jako wyłączone z grupowań wymienionych w poz. 2 (homary i ośmiornice oraz inne towary objęte CN 0306 - CN 0308) i 11 (kawior oraz namiastki kawioru objęte CN 1604 oraz przetwory z homarów i ośmiornic oraz z innych towarów objętych CN 1603 00 i CN 1605) załącznika nr 10 do u.p.t.u.

Krok: elementy dodatkowe?

Samo wydanie posiłków nie stanowi świadczenia usług, o ile wydaniu posiłków nie towarzyszą świadczenia dodatkowe (o charakterze usług). To właśnie te elementy dodatkowe mogą uczynić ze sprzedaży posiłków świadczenie usług (gastronomicznych) (zob. także wyrok TSUE z dnia 10 marca 2011 r. w połączonych sprawach C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09).