Niewiadomski Zygmunt, Formy przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu aktu planistycznego lub jego zmiany

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 24 września 2023 r.
Autorzy:

Formy przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu aktu planistycznego lub jego zmiany

Formy przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu aktu planistycznego lub jego zmiany

Formy przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu aktu planistycznego lub jego zmiany

Jedną z podstawowych zasad planowania przestrzennego jest udział społeczeństwa w procedurach sporządzenia lub zmiany aktów planistycznych. Stąd organ procedujący projekt aktu planistycznego lub jego zmiany ustalając sposoby, miejsca i terminy prowadzenia konsultacji społecznych zobligowany jest kierować się zasadą zapewnienia aktywnego udziału w konsultacjach społecznych możliwie szerokiego grona interesariuszy. W związku z tym konsultacje społeczne winne być organizowane po godzinach pracy oraz w miejscach przystosowanych do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, z poszanowaniem jawności i sprawności postępowania, a jednocześnie, z użyciem informacji opracowanych w niespecjalistycznym języku. Celem przeprowadzenia konsultacji społecznych jest zrozumienie przez interesariuszy efektów, do których prowadzi sporządzanie procedowanego aktu planowania przestrzennego.

Ustawodawca nowelizując ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rozszerza katalog możliwych form przeprowadzania konsultacji społecznych procedowanego aktu planistycznego. Przedmiotem konsultacji społecznych jest projekt aktu planistycznego.

Podkreślić należy, iż ustanowiony w przepisie art. 8i ust. 1 u.p.z.p. katalog form przeprowadzenia konsultacji społecznych nie jest katalogiem zamkniętym. „W ust. 2 art. 8i określono minimalny zakres form, z których należy skorzystać, przeprowadzając konsultacje. Zgodnie z tymi przepisami obowiązkowo należy: zbierać uwagi do projektu, odbyć przynajmniej jedno spotkanie pozwalające na prezentację projektu i dyskusję nad ustaleniami oraz przeprowadzić dowolną, przynajmniej jedną z form, o których mowa w ust. 1 pkt 3, 4 lub 5 (art. 8i u.p.z.p.)” (vide T. Filipowicz [w:] Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Komentarz, wyd. IV, red. A. Plucińska-Filipowicz, M. Wierzbowski, Warszawa 2024, art. 8(i).). Organ procedujący projekt aktu planistycznego lub jego zmiany może wykorzystać również inne formy skonsultowania projektu aktu planistycznego kierując się zasadami efektywności i skuteczności postępowania. Konsultacje mogą być prowadzone nie tylko przy użyciu tradycyjnych form komunikowania się interesariuszy z organami administracji publicznej, ale również za pośrednictwem poczty elektronicznej, formularzy udostępnionych przez organ sporządzający projekt aktu planowania przestrzennego, czy też przy wykorzystaniu aplikacji do konsultacji.

Z przeprowadzonych czynności w ramach konsultacji społecznych sporządzone są protokoły, które stanowią załączniki do raportu podsumowującego przebieg konsultacji społecznych. Zebrane w trakcie konsultacji społecznych uwagi i wnioski nie są wiążące dla organu procedującego projekt aktu planistycznego.

Formy przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu aktu planistycznego lub jego zmiany wójt, burmistrz, prezydent miasta wójt, burmistrz, prezydent miasta geoankiety inne formy konsultacji dyżury projektanta punkty konsultacyjne wywiady warsztaty spotkania plenerowe spacery studyjne ankiety powstanie obowiązku przeprowadzenia konsultacji formy konsultacji społecznych zbieranie uwag spotkania otwarte panele eksperckie

Krok: powstanie obowiązku przeprowadzenia konsultacji

Na procedurę planistyczną składają się następujące po sobie, sformalizowane czynność. Jednym z elementów obligatoryjnych jest obowiązek nałożony na organ procedujący projekt aktu planistycznego przeprowadzenia konsultacji społecznych. Etap konsultacji społecznych w procedurze uchwalenia lub zmiany aktu planistycznego następuje po uzgodnieniu projektu procedowanego planu z organami administracyjnymi wskazanymi w przepisach prawa powszechnie obowiązującego.

Krok: formy konsultacji społecznych

W treści art. 8i ust. 1 u.p.z.p. ustawodawca definiuje formy konsultacji społecznych. Równocześnie, na mocy ust. 3 przywołanego przepisu, konsultacje mogą zostać przeprowadzone w innych formach niż te wymienione w ust. 1 art. 8i u.p.z.p. Z treści art. 8i ust. 1 u.p.z.p. wynika, że katalog form przeprowadzenia konsultacji społecznych jest katalogiem otwartym, i to organowi wykonawczemu gminy przysługuje prawo wyboru form i sposobów przeprowadzenie konsultacji społecznych.