Przybysz Piotr, Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2021 r.
Autor:

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę (art. 72 u.p.e.a.) jest stosunkowo prostym środkiem egzekucyjnym. Organ egzekucyjny zajmuje wynagrodzenie za pracę przesyłając stosowne zawiadomienie pracodawcy zobowiązanego. Równocześnie wzywa pracodawcę do przesłania określonych informacji, które pozwolą organowi egzekucyjnemu na ocenę efektywności zajęcia wynagrodzenia za pracę.

Zawiadomienie o zajęciu jest doręczane na zasadach określonych w art. 17c u.p.e.a. Może być ono również doręczone przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej (art. 67 § 1a u.p.e.a.). W sprawie sposobów doręczenia zawiadomienia o zajęciu i innych pism w ramach stosowanego środka egzekucyjnego zob. Zasady doręczania pism przez organ egzekucyjny.

Pracodawca zobowiązanego sukcesywnie przekazuje organowi egzekucyjnemu zajętą część wynagrodzenia aż do osiągnięcia kwoty wskazanej w zawiadomieniu o zajęciu wynagrodzenia za pracę.

W przypadku zmiany przez zobowiązanego miejsca pracy jest możliwe kontynuowanie zajęcia wynagrodzenia u nowego pracodawcy. Następuje to w wyniku otrzymania przez nowego pracodawcę od poprzedniego pracodawcy dokumentów dotyczących zajęcia wynagrodzenia za pracę.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę zobowiązany zobowiązany otrzymanie zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia za pracę w części niezwolnionej spod egzekucji pracodawca pracodawca powiadomienie organu egzekucyjnego o ustaniu zatrudnienia otrzymanie zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia za pracę w części niezwolnionej spod egzekucji czy zobowiązany jest nadal zatrudniony u pracodawcy? czy przekazano całą kwotę określoną w zawiadomieniu organu egzekucyjnego o zajęciu wynagrodzenia? czy inny organ egzekucyjny zajął wcześniej wynagrodzenie? powiadomienie o zbiegu egzekucji przekazanie żądanych informacji przekazanie zajętego wynagrodzenia za ostatni okres oczekiwanie na termin wypłaty wynagrodzenia czynności w związku z podjęciem nowego zatrudnienia przez zobowiązanego czy nowe miejsce pracy zobowiązanego jest znane? otrzymanie powiadomienia o zakończeniu egzekucji z wynagrodzenia za pracę powstrzymanie się od dalszych czynności organ egzekucyjny organ egzekucyjny zawiadomienie pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia za pracę i wezwanie do przekazania części wynagrodzenia niezwolnionej spod egzekucji czy zobowiązany jest nadal zatrudniony u pracodawcy? czy nowe miejsce pracy zobowiązanego jest znane? oczekiwanie na informacje od pracodawcy zakończenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę podjęcie czynności wobec nowego pracodawcy zobowiązanego oczekiwanie na przekazanie zajętego wynagrodzenia ustalenie organu egzekucyjnego właściwego do łącznego prowadzenia egzekucji czy uzyskano kwotę wystarczającą na pokrycie egzekwowanej należności? czy inny organ egzekucyjny zajął wynagrodzenie? zawiadomienie zobowiązanego o zajęciu wynagrodzenia za pracę w części niezwolnionej spod egzekucji przystąpienie do egzekucji z wynagrodzenia za pracę tak nie nie tak nie tak nie tak tak nie tak nie nie tak nie tak

Krok: przystąpienie do egzekucji z wynagrodzenia za pracę

Krok: zawiadomienie pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia za pracę i wezwanie do przekazania części wynagrodzenia niezwolnionej spod egzekucji

Organ egzekucyjny przesyła pracodawcy zobowiązanego zawiadomienie o zajęciu tej części wynagrodzenia zobowiązanego, która nie jest zwolniona spod egzekucji. Zawiadomienie o zajęciu jest doręczane na zasadach określonych w art. 17c u.p.e.a. Może być ono również doręczone przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej (art. 67 § 1a u.p.e.a.). W sprawie sposobów doręczenia zawiadomienia o zajęciu i innych pism w ramach stosowanego środka egzekucyjnego zob. Zasady doręczania pism przez organ egzekucyjny.

Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach kodeksu pracy (art. 9 § 1 u.p.e.a.). Równocześnie organ egzekucyjny wzywa pracodawcę zobowiązanego do wypłacania organowi egzekucyjnemu zajętej części wynagrodzenia aż do pełnego pokrycia egzekwowanych należności pieniężnych wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi (art. 72 § 1 u.p.e.a.).

Jednocześnie organ egzekucyjny wzywa pracodawcę, aby:

a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia złożył za okres 3 miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie otrzymanego w tym czasie wynagrodzenia zobowiązanego z wyszczególnieniem wszystkich jego składników,

b) składał, w przypadku zaistnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę, oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa do zajętego wynagrodzenia, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o to wynagrodzenie oraz czy i o jakie roszczenia została skierowana do tego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Ponadto organ egzekucyjny poucza pracodawcę o określonych w art. 71b, art. 168c i art. 168e u.p.e.a. skutkach niestosowania się do powyższych wezwań (art. 72 § 4 u.p.e.a.).