Przybysz Piotr, Egzekucja z wierzytelności pieniężnych innych, iż określone w art. 72–85 u.p.e.a.

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 września 2022 r.
Autor:

Egzekucja z wierzytelności pieniężnych innych, iż określone w art. 72–85 u.p.e.a.

Egzekucja z wierzytelności pieniężnych innych, iż określone w art. 72–85 u.p.e.a.

Egzekucja z wierzytelności pieniężnych innych, iż określone w art. 72–85 u.p.e.a.

Organ egzekucyjny zajmuje wierzytelności zobowiązanego inne, niż określone w art. 72–85 u.p.e.a., poprzez zawiadomienie dłużnika zobowiązanego o zajęciu wierzytelności. Równocześnie organ egzekucyjny zawiadamia zobowiązanego, że nie może on odebrać zajętej kwoty ani też rozporządzać nią lub ustanowionym dla niej zabezpieczeniem. Zawiadomienie o zajęciu jest doręczane na zasadach określonych w art. 17c u.p.e.a. Zawiadomienie o zajęciu i inne pisma w ramach stosowanego środka egzekucyjnego mogą być również doręczane przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej na podstawie art. 67 § 1a u.p.e.a.

Dłużnik zobowiązanego, który uznał wierzytelność i wierzytelność ta jest wymagalna, powinien uiścić należne świadczenie, chyba że istnieją przeszkody.

Dłużnik zajętej wierzytelności, który nie wykonuje lub nienależycie wykonuje ciążące na nim obowiązki związane z egzekucją lub zabezpieczeniem wierzytelności lub prawa majątkowego, może być ukarany karą pieniężną do wysokości 3.800 zł (art. 168e § 1 u.p.e.a.).

Jeżeli dłużnik zajętej wierzytelności uchyla się od przekazania zajętej kwoty organowi egzekucyjnemu pomimo tego, że wierzytelność została przez niego uznana i jest wymagalna, to zajęta wierzytelność albo część wierzytelności może być ściągnięta od dłużnika zajętej wierzytelności w trybie egzekucji administracyjnej (art. 71b w związku z art. 91 u.p.e.a.).

Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym zawiera szczególne regulacje dotyczące zajęcia wierzytelności wynikających z nadpłaty lub zwrotu podatku (art. 89a u.p.e.a.).

Przepisy o zajęciu wierzytelności zobowiązanego innych, niż określone w art. 72–85 u.p.e.a., stosuje się odpowiednio do egzekucji z kwot będących przedmiotem krajowych przekazów pocztowych. Za wierzyciela zajętej wierzytelności uważa się wówczas adresata przekazu, a za dłużnika zajętej wierzytelności - placówkę pocztową zobowiązaną do wypłaty kwoty przekazu adresatowi (art. 92 u.p.e.a.).

Krok: przystąpienie do zajęcia wierzytelności pieniężnej innej, niż określona w art. 72–85 u.p.e.a.

Organ egzekucyjny może posiadać z urzędu lub uzyskać w trakcie czynności przygotowawczych do egzekucji wiedzę na temat wierzytelności innych, niż określone w art. 72-85 u.p.e.a., posiadanych przez zobowiązanego.

Egzekucja z wierzytelności pieniężnych innych, iż określone w art. 72–85 u.p.e.a. dłużnik zobowiązanego dłużnik zobowiązanego odebranie zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego oczekiwanie na ustanie przeszkody w przekazaniu należności złożenie oświadczenia dotyczącego zajętej wierzytelności czy istnieją przeszkody w przekazaniu należności? czy uznać zajętą wierzytelność zobowiązanego? czy przekazano całą kwotę określoną w zawiadomieniu organu egzekucyjnego o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego? powstrzymanie się od dalszych czynności przekazanie należności otrzymanie powiadomienia o zakończeniu egzekucji z wierzytelności pieniężnej zobowiązanego oczekiwanie na powstanie nowej wierzytelności z tytułu dostaw, robót i usług zobowiązany zobowiązany otrzymanie odpisu wniosku do sądu o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o zajęciu wierzytelności lub o złożenie tego wniosku do zbioru dokumentów odebranie zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego organ egzekucyjny organ egzekucyjny zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego czy przeszkody dla przekazania należności są usuwalne? oczekiwanie na zapłatę albo oświadczenie lub informację od dłużnika zobowiązanego czy uzyskano kwotę wystarczającą na pokrycie egzekwowanej należności? czy organowi egzekucyjnemu wiadomo, że wierzytelność została zabezpieczona przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów? zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku czy dłużnik zobowiązanego złożył oświadczenie o istnieniu przeszkody w przekazaniu należności? czy zajętą kwotę uiszczono w całości? czy dłużnik zajętej wierzytelności bezpodstawnie uchyla się od przekazania zajętej kwoty organowi egzekucyjnemu? złożenie do sądu wniosku o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o zajęciu wierzytelności lub o złożenie tego wniosku do zbioru dokumentów oczekiwanie na ustanie przeszkody w przekazaniu należności zakończenie egzekucji z wierzytelności pieniężnej zobowiązanego egzekucja należności lub jej części w trybie administracyjnym przystąpienie do zajęcia wierzytelności pieniężnej innej, niż określona w art. 72–85 u.p.e.a. jakie wierzytelności są przedmiotem zajęcia? tak nie nie tak tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie nie tak tak nie przyszła nadpłata lub zwrot podatku inne

Krok: zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku

Zajęcie wierzytelności wynikających z nadpłaty lub zwrotu podatku jest dokonywane w sposób różniący się od zajęcia pozostałych wierzytelności. Zasadnicza różnica polega na tym, że do zajęcia wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku nie stosuje się przepisu art. 89 § 3 pkt 1 u.p.e.a. W przypadku zajęcia nadpłaty i zwrotu podatku dłużnikiem zobowiązanego jest organ podatkowy właściwy do zwrotu nadpłaty lub podatku. Zajęcie nadpłaty i zwrotu podatku skierowane do naczelnika urzędu skarbowego jest natomiast skuteczne wobec pozostałych naczelników urzędów skarbowych (art. 89a § 1b u.p.e.a.). Ponadto do zbiegu egzekucji do wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku dochodzi z chwilą zaistnienia podstaw do zwrotu nadpłaty lub zwrotu podatku (art. 89a § 2a u.p.e.a.), a nie z chwilą zajęcia wierzytelności.