Musiał Krzysztof J., Egzekucja z nieruchomości

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 30 lipca 2020 r.
Autor:

Egzekucja z nieruchomości

Egzekucja z nieruchomości

Egzekucja z nieruchomości

Procedura precyzuje czynności związane z egzekucją z nieruchomości.

Egzekucja z nieruchomości organ egzekucyjny organ egzekucyjny sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji publicznej prowadzona jest egzekucja administracyjna należności pieniężnych podjęcie czynności związanej z egzekucją administracyjną z nieruchomości zajęcie nieruchomości poprzez wezwanie upływ 14-dniowego terminu wynikającego z wezwania dokonanie opisu i oszacowania wartości nieruchomości

Krok: podjęcie czynności związanej z egzekucją administracyjną z nieruchomości

Zgodnie z art. 110 § 3a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2505 z późn. zm.) - dalej u.p.e.a., organ egzekucyjny podejmuje czynności związane z egzekucją administracyjną z nieruchomości po otrzymaniu zaliczki na pokrycie przewidywanych wydatków od wierzyciela niebędącego naczelnikiem urzędu skarbowego, państwem członkowskim, państwem trzecim lub Państwową Inspekcją Pracy lub państwem trzecim. Ponadto, przepis art. 29a u.p.e.a. stosuje się odpowiednio.

Zgodnie zaś z art. 110 § 7 u.p.e.a., w przypadku niewpłacenia zaliczki, o której mowa, organ egzekucyjny wzywa do jej wpłacenia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, a po bezskutecznym upływie tego terminu nie przystępuje do egzekucji z nieruchomości.

Krok: zajęcie nieruchomości poprzez wezwanie

Zgodnie z art. 110c u.p.e.a. organ egzekucyjny przystępuje do egzekucji administracyjnej z nieruchomości przez zajęcie nieruchomości (art. 110c § 1 u.p.e.a.). Zajęcie następuje przez wezwanie zobowiązanego, aby zapłacił egzekwowaną należność pieniężną wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia jej w terminie i kosztami egzekucyjnymi w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania wartości nieruchomości. Zobowiązanemu wraz z wezwaniem doręcza się odpis tytułu wykonawczego, o ile nie został wcześniej doręczony (art. 110c § 2 u.p.e.a.). Równocześnie z wysłaniem wezwania zgodnie z art. 110c § 2-2b u.p.e.a., organ egzekucyjny składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji lub o złożenie tego wniosku do zbioru dokumentów wraz z odpisem tego wezwania (art. 110c § 3 u.p.e.a.).

Z kolei zgodnie z art. 110g § 1 u.p.e.a. co do zasady zajętą nieruchomość pozostawia się w zarządzie zobowiązanego. Jeżeli jednak prawidłowe sprawowanie zarządu tego wymaga, organ egzekucyjny odbiera zobowiązanemu zarząd i ustanawia innego zarządcę (art. 110g § 2 u.p.e.a.).