Przybysz Piotr, Egzekucja z nieruchomości

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 30 lipca 2020 r.
Autor:

Egzekucja z nieruchomości

Egzekucja z nieruchomości

Egzekucja z nieruchomości

Egzekucja z nieruchomości jest najbardziej uciążliwym środkiem egzekucyjnym w egzekucji należności pieniężnych. Może być ona stosowana równocześnie z innymi środkami egzekucyjnymi.

Nie jest dopuszczalne wszczęcie nowej egzekucji z nieruchomości, jeżeli nie upłynęło 12 miesięcy od dnia uchylenia zajęcia nieruchomości w ramach innej egzekucji z tej nieruchomości w związku z nieprzejęciem nieruchomości przez wierzycieli po trzeciej licytacji (art. 111k § 1 u.p.e.a.).

Egzekucja z nieruchomości składa się z następujących etapów:

– zajęcie nieruchomości;

– opis i oszacowanie wartości nieruchomości;

– licytacja, która może odbywać się w trzech terminach;

– przybicie;

– przyznanie własności;

– podział kwoty uzyskanej z egzekucji.

Nieruchomością w rozumieniu ustawy jest również spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (art. 1a pkt 5 u.p.e.a.).

Przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio do egzekucji z ułamkowej części nieruchomości i do egzekucji z użytkowania wieczystego z modyfikacjami określonymi w art. 114–114i u.p.e.a.

Krok: przystąpienie do egzekucji z nieruchomości

Egzekucja z nieruchomości jest najbardziej uciążliwym środkiem egzekucyjnym w egzekucji należności pieniężnych. Może być ona stosowana równocześnie z innymi środkami egzekucyjnymi.

W przypadku prowadzenia egzekucji z nieruchomości położonej na obszarze działania kilku organów egzekucyjnych, organ egzekucyjny powiadamia o wszczęciu, a następnie o ukończeniu egzekucji inne organy egzekucyjne, na których obszarze działania jest położona nieruchomość (art. 110a u.p.e.a.).

Egzekucja z nieruchomości organ nadzoru organ nadzoru otrzymanie akt postępowania egzekucyjnego sprawdzenie prawidłowości czynności organu egzekucyjnego zobowiązany zobowiązany reakcja na wezwanie do zapłaty otrzymanie wezwania do zapłaty organ egzekucyjny organ egzekucyjny zajęcie nieruchomości rozważenie celowości wystawienia na licytację wydzielonej części zajętej nieruchomości czy są inne postępowania egzekucyjne dotyczące nieruchomości zobowiązanego? opis i oszacowanie wartości nieruchomości rozważenie potrzeby połączenia egzekucji z kilku nieruchomości obwieszczenie o licytacji zajętej nieruchomości ustanowienie nowego zarządcy nieruchomości czynności związane z prawem pierwokupu zajętej nieruchomości wystąpienie do sądu o ustanowienie kuratora dla uczestnika postępowania egzekucyjnego, którego miejsce pobytu nie jest znane oczekiwanie na sprawdzenie prawidłowości czynności organu egzekucyjnego uchylenie zajęcia egzekucyjnego sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji publicznej uchylenie zajęcia egzekucyjnego nieprzystąpienie do czynności egzekucyjnych zebranie informacji od właściwych organów czy jest możliwe wydzielenie części nieruchomości? przedstawienie organowi nadzoru akt postępowania egzekucyjnego czy odebrać zobowiązanemu zarząd nieruchomością? ocena potrzeby aktualizacji oceny i opisu nieruchomości czy jest podmiot, któremu przysługuje prawo pierwokupu nieruchomości? oczekiwanie na zapłatę czy zaszły istotne zmiany w stanie nieruchomości? czy należność zapłacono w terminie? czy jest potrzebne ustanowienie kuratora dla uczestnika postępowania egzekucyjnego? sporządzenie planu podziału kwoty uzyskanej z egzekucji z nieruchomości przystąpienie do egzekucji z nieruchomości pobranie zaliczki na poczet przewidywanych wydatków tak nie sprzedano nie sprzedano zobowiązany uiścił należność tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie brak zaliczki wpłacono zaliczkę

Krok: pobranie zaliczki na poczet przewidywanych wydatków

Organ egzekucyjny podejmuje czynności egzekucyjne związane z egzekucją z nieruchomości po uzyskaniu od wierzyciela zaliczki na poczet przewidywanych wydatków.

Wierzyciel, od którego można domagać się zaliczki na pokrycie przewidywanych wydatków, jest zwany w ustawie "wierzycielem finansującym". Nie żąda się zaliczki od wierzyciela będącego naczelnikiem urzędu skarbowego, od Państwowej Inspekcji Pracy oraz od wierzyciela będącego państwem członkowskim lub państwem trzecim. Od wierzyciela będącego państwem członkowskim lub państwem trzecim można domagać się pokrycia przewidywanych wydatków, stosując odpowiednio tryb unormowany w art. 29a u.p.e.a.

Wierzyciel finansujący wpłaca zaliczkę do organu egzekucyjnego sukcesywnie, w miarę podejmowania przez ten organ kolejnych czynności egzekucyjnych.