Dauter Bogusław, Egzekucja grzywien orzeczonych w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 czerwca 2017 r.
Autorzy:

Egzekucja grzywien orzeczonych w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Egzekucja grzywien orzeczonych w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Egzekucja grzywien orzeczonych w postępowaniu sądowoadministracyjnym

1. W celu usprawnienia lub zapewnienia prawidłowego przebiegu postępowania w ściśle określonych przypadkach została przewidziana w postępowaniu sądowoadministracyjnym możliwość wymierzania przez sąd grzywien stronom, które nie wykonują swoich obowiązków.

2. Podstawą zasądzenia grzywny może być po pierwsze, niezastosowanie się organu do obowiązków, o których mowa w art. 54 § 2 p.p.s.a., w tym w szczególności uchybienie terminowi do udzielenia odpowiedzi na skargę (zob. art. 55 § 1 p.p.s.a.; B. Dauter, Metodyka pracy sędziego sądu administracyjnego, Warszawa 2012, s. 54; A. Bargiel, Postępowanie z wniosku o wymierzenie organowi grzywny z tytułu niedopełnienia obowiązku przekazania akt sprawy, Biuletyn Krajowej Izby Doradców Podatkowych 2007, nr 2, s. 11), po drugie, uchylanie się organu od zastosowania się do postanowienia sądu lub zarządzenia przewodniczącego (art. 112 p.p.s.a.), po trzecie, niezawiadomienie sądu o wydaniu przez organ decyzji lub postanowienia, o których mowa w art. 145a § 1 p.p.s.a. (art. 145a § 2 zd. drugie p.p.s.a.), po czwarte, niewydanie przez organ decyzji lub postanowienia, o których mowa w art. 145a § 1 p.p.s.a. (art. 145a § 3 p.p.s.a.), po piąte, niewykonanie wyroku uwzględniającego skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania (art. 154 § 1 p.p.s.a.), po szóste, nieuczynienie zadość wydanemu w ramach postępowania w razie zaginięcia lub zniszczenia akt wezwaniu do złożenia w określonym terminie poświadczonych urzędowo odpisów dokumentów będących w ich posiadaniu albo oświadczenia o braku ich posiadania (art. 293 p.p.s.a.), po siódme, niezastosowanie się do obowiązków, o których mowa w art. 64c § 4 p.p.s.a., po ósme, uwzględnienie przez sąd sprzeciwu od decyzji (art. 151a § 1 p.p.s.a.), po dziewiąte, naruszenie powagi, spokoju lub porządku czynności sądowych albo ubliżenie sądowi, innemu organowi państwowemu lub osobom biorącym udział w sprawie (odpowiednie stosowanie art. 49 p.u.s.p. w zw. z art. 29 p.u.s.a.), po dziesiąte, stwierdzenie bezczynności organu w załatwianiu sprawy związanej z usuwaniem skutków powodzi (art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 17 lipca 1997 r. o szczególnych zasadach postępowania administracyjnego i sądowego, art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 r.; art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r.).

3. Grzywny, obok kosztów sądowych, stanowią niepodatkowe dochody budżetu państwa o charakterze publicznoprawnym (art. 228 p.p.s.a.; zob. M. Jagielska [w:] Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2013, s. 803; uchwała SN z dnia 22 października 2002 r., III CZP 65/02, OSNC 2003, nr 7–8, poz. 100). Prawomocne orzeczenie sądu o ukaraniu grzywną podlega wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez potrzeby opatrywania go klauzulą wykonalności w trybie przepisów części trzeciej k.p.c. (por. art. 228 p.p.s.a. i art. 758 i n. k.p.c.). Wyjątek od tej zasady dotyczy orzeczenia, którym wymierzono grzywnę na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r., które podlega obowiązkowi opatrzenia w klauzulę wykonalności.

Egzekucja grzywien orzeczonych w postępowaniu sądowoadministracyjnym komornik sądowy komornik sądowy wszczęcie egzekucji strona strona odebranie odpisu orzeczenia możliwe reakcje uiszczenie grzywny nieuszczenie grzywny sąd skład orzekający przewodniczący sąd skład orzekający przewodniczący doręczenie odpisu orzeczenia zamiana grzywny na karę pozbawienia wolności wymierzenie grzywny brak podstaw do wszczęcia egzekucji badanie czy grzywna została uiszczona czy grzywna jest wymierzona w ramach kary porządkowej? wniosek o wszczęcie egzekucji tak nie tak nie

Krok: wymierzenie grzywny

1. Postanowienie o wyznaczeniu grzywny może być wydane na posiedzeniu niejawnym, powinno zawierać uzasadnienie i przysługuje na nie zażalenie (art. 194 § 1 pkt 10 p.p.s.a.). Zasada ta nie dotyczy grzywny zasądzanej na podstawie art. 154 § 1 p.p.s.a - rozstrzygnięcie wydane na tej podstawie ma formę wyroku, od którego stronom przysługuje skarga kasacyjna. Ponadto, organ w przypadku tej grzywny nie może skorzystać z ulg określonych w art. 229 § 1 p.p.s.a.

2. Grzywna w ramach kary porządkowej może zostać wymierzona także przez przewodniczącego składu orzekającego.

3. Maksymalna wysokość grzywny różni się w zależności od podstawy jej wymierzenia, jednakże nie przekracza wysokości dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 5 ust. 7 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz w związku z art. 110 ust. 5 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wysokość wymierzanej grzywny jest kwestią uznania sądu, przy czym przy jej określeniu sąd powinien uwzględnić skalę naruszenia obowiązku.

4. Do wykonania kary porządkowej w postaci grzywny stosuje się odpowiednio art. 206 § 1 i 2 k.k.w. (art. 50 § 2a p.u.s.p.). W konsekwencji sąd wzywa stronę zobowiązaną do zapłacenia kwoty grzywny w terminie 30 dni.

Krok: odebranie odpisu orzeczenia

Wraz z odebraniem odpisu orzeczenia rozpoczyna swój bieg termin do wniesienia środka zaskarżenia.