Piaskowska Olga Maria, Działanie osoby nie mogącej przedstawić pełnomocnictwa

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Działanie osoby nie mogącej przedstawić pełnomocnictwa

Działanie osoby nie mogącej przedstawić pełnomocnictwa

Działanie osoby nie mogącej przedstawić pełnomocnictwa

Działanie osoby nie mogącej przedstawić pełnomocnictwa sąd skład orzekający sąd skład orzekający bezskuteczny upływ terminu pominięcie czynności czy przedłożenie jest prawidłowe? dalszy tok postępowania wydanie zarządzenia określającego termin do przedstawienia pełnomocnictwa lub zatwierdzenia czynności przez stronę otrzymanie wniosku rozpoznanie wniosku o dopuszczenie do udziału w sprawie w charakterze pełnomocnika odmowa dopuszczenia do udziału w sprawie możliwy przebieg postępowania dopuszczenie do udziału w sprawie pełnomocnik pełnomocnik możliwy przebieg postępowania przedłożenie pełnomocnictwa albo przedstawienie zatwierdzenia czynności przez stronę nie przedstawienie pełnomocnictwa albo zatwierdzenia czynności przez stronę złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w sprawie w charakterze pełnomocnika otrzymanie zarządzenia tak nie nie dopuszcza dopuszcza

Krok: złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w sprawie w charakterze pełnomocnika

1. Pełnomocnik ma obowiązek przedstawić pełnomocnictwo przy pierwszej czynności procesowej. Tymczasowe dopuszczenie przez sąd do działania w sprawie osoby, która nie może się wylegitymować udzielonym jej pełnomocnictwem jest wyjątkiem. Sąd może dopuścić tymczasowo do podjęcia naglącej czynności procesowej osobę niemogącą na razie przedstawić pełnomocnictwa, po wniesieniu pozwu.

2. Osobą tymczasowo dopuszczoną do podjęcia czynności w sprawie może być osoba na razie w ogóle nieumocowana w sprawie przez stronę, jak i prawidłowo umocowany pełnomocnik procesowy, który podczas rozprawy nie posiada przy sobie dokumentu pełnomocnictwa. W każdej sytuacji jednak może to być jedynie osoba, która zgodnie z art. 87 k.p.c. ma tytuł prawny do tego, aby występować w postępowaniu cywilnym w charakterze pełnomocnika procesowego. Osoby nieobjęte zakresem podmiotowym art. 87 k.p.c. nie mogą więc zostać tymczasowo dopuszczone do działania (por. uchwała SN z dnia 28 lipca 2004 r., III CZP 32/04, OSNC 2006, nr 1, poz. 2; postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2017 r., IV CZ 21/17).

3. Nie ma możliwości konwalidowania czynności podjętych przez osobę tymczasowo dopuszczoną do udziału w sprawie, która działała w charakterze pełnomocnika, ale w oparciu o przepisy k.p.c. nie mogła być pełnomocnikiem. W takiej sytuacji zachodzi brak należytego umocowania skutkujący nieważnością postępowania (por. uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 8 lipca 2008 r., III CZP 154/07, OSNC 2008, nr 12, poz. 133).

Krok: odmowa dopuszczenia do udziału w sprawie

Decyzja (postanowienie) co do tymczasowego dopuszczenia do działania w sprawie jest swobodną decyzją sądu. Z tego też względu sąd może odmówić dopuszczenia osoby niemogącej przedstawić pełnomocnictwa do udziału w sprawie.