Krywan Tomasz, Duży przedsiębiorca - pojęcie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 30 kwietnia 2018 r.
Autorzy:

Duży przedsiębiorca - pojęcie

Duży przedsiębiorca - pojęcie

Duży przedsiębiorca – pojęcie

Procedura pozwala ustalić, czy przedsiębiorca jest dużym (tj. innym niż mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca albo średni przedsiębiorca) przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców.

Duży przedsiębiorca - pojęcie przedsiębiorca przedsiębiorca przedsiębiorca jest dużym przedsiębiorcą przedsiębiorca nie jest dużym przedsiębiorcą przedsiębiorca chce ustalić, czy jest dużym przedsiębiorcą? czy przedsiębiorca w obu ostatnich latach lat obrotowych zatrudniał średniorocznie co najmniej 250 pracowników? czy przedsiębiorca w obu ostatnich latach obrotowych osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 mln euro? czy u przedsiębiorcy w obu ostatnich latach obrotowych suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec roku przekroczyła równowartość w złotych 43 mln euro? tak nie tak nie tak nie

Krok: przedsiębiorca chce ustalić, czy jest dużym przedsiębiorcą?

Przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236 z późn. zm.) – dalej p.p., dzielą przedsiębiorców na cztery grupy. Są to:

1) mikroprzedsiębiorcy,

2) mali przedsiębiorcy,

3) średni przedsiębiorcy,

4) pozostali (nazywani często dużymi) przedsiębiorcy.

Dużymi przedsiębiorcami są przedsiębiorcy, którzy nie są mikroprzedsiębiorcami, małymi przedsiębiorcami ani średnimi przedsiębiorcami.

Krok: czy przedsiębiorca w obu ostatnich latach lat obrotowych zatrudniał średniorocznie co najmniej 250 pracowników?

Dużymi przedsiębiorcami są, po pierwsze, przedsiębiorcy, którzy w obu poprzednich latach obrotowych zatrudniali średniorocznie co najmniej 250 pracowników, przy czym:

1) średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty (zob. art. 7 ust. 3 p.p.),

2) przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia nie uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego (zob. art. 7 ust. 3 p.p.),

3) w przypadku przedsiębiorcy działającego krócej niż rok, jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie oszacowuje się na podstawie danych za ostatni okres, udokumentowany przez przedsiębiorcę (zob. art. 7 ust. 4 p.p.).