Piaskowska Olga Maria, Dostęp do akt sprawy strony i jej pełnomocnika

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 21 czerwca 2019 r.
Autorzy:

Dostęp do akt sprawy strony i jej pełnomocnika

Dostęp do akt sprawy strony i jej pełnomocnika

Dostęp do akt sprawy strony i jej pełnomocnika

Krok: chęć zapoznania się z aktami sprawy

Postępowanie cywilne co do zasady jest jawne. W myśl art. 9 § 1 k.p.c. rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Fakt, czy postępowanie odbywa się jawnie, czy też przy drzwiach zamkniętych ma wpływ na prawo strony do zapoznania się z aktami sprawy.

W ramach zasady jawności postępowania mieści się nie tylko fakt publicznego odbywania rozpraw, lecz również dostęp do akt sprawy, który przysługuje stronom oraz działającym w ich imieniu pełnomocnikom. Sąd nie może odmówić stronie dostępu do akt jej własnej sprawy.

W judykaturze wskazuje się, że prawo to nie daje jednak stronie prawa do żądania przesłania na jej adres domowy całości akt sądowych, a odmowa przez sąd realizacji takiego żądania nie stanowi naruszenia art. 9 (zob. wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2001 r., I PKN 818/00, OSNP 2003, nr 2, poz. 32).

Dostęp do akt sprawy obejmuje przeglądanie akt w wyznaczonym do tego celu miejscu w budynku sądowym, sporządzanie z nich odpisów, kopii, lecz także fotografowanie i otrzymanie kopii zapisu dźwiękowego, jeżeli został sporządzony, czy kopii znajdującego się w aktach zapisu na nośniku informatycznym (CD, pendrive itp.).

Dostęp do akt sprawy strony i jej pełnomocnika sąd przewodniczący sąd przewodniczący czy rozpoznanie sprawy odbyło się jawnie? udostępnienie zapisu dźwięku udostępnienie akt otrzymanie wniosku badanie formalne wniosku usuwanie braków formalnych pisma procesowego zwrot wniosku strona strona chęć zapoznania się z aktami sprawy złożenie wniosku o udostępnienie akt nie tak spełnia wymagania nie spełnia wymagań nieusunięte usunięte

Krok: złożenie wniosku o udostępnienie akt

Wniosek o udostępnienie akt może mieć zarówno formę pisemną (co do zasady wówczas, gdy strona lub jej pełnomocnik wnioskuje o wydanie odpisu, czy kopii itp.), jak i ustną - gdy stawi się w budynku sądowym celem przejrzenia akt w wyznaczonym do tego miejscu.

Sporządzenie z akt odpisów i kopii podlega opłacie sądowej, której wysokość określona jest w regulaminie urzędowania sądów powszechnych - jeżeli strona wnosi o sporządzenie odpisu, wówczas pobiera się opłatę w wysokości 6 zł za każdą stronę; jeżeli wnosi o sporządzenie kopii - pobiera się opłatę w wysokości 1 zł za każdą stronę.

W toku postępowania, a także po zakończeniu można wydać stronie lub innej uprawnionej osobie złożony przez nią dokument lub przedmiot. Nie można wydać z akt jedynie dokumentów, na podstawie których został wydany nakaz zapłaty, tj.: weksel, czek, warrant i rewers. Należy przy tym podkreślić, że wydanie dokumentu następuje dopiero po złożeniu do akt uwierzytelnionego odpisu lub wypisu z dokumentu albo jego uwierzytelnionej kserokopii, z tym że w przypadku złożenia wniosku po zakończeniu postępowania, przewodniczący wydziału może zwolnić od tego obowiązku.