Krywan Tomasz, Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2021 r.
Autorzy:

Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

Procedura pozwala ustalić, czy w związku z nabyciem towaru doszło do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca nabywca towarów nabywca towarów czy nabywcą towaru jest podmiot zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT? (!) doszło do  dostawy towarów, dla  której podatnikiem  jest nabywca czy dostawa towaru jest dokonywana w ramach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub w ramach rozliczanej w procedurze szczególnej sprzedaży na odległość towarów importowanych? czy nabywcą towaru jest osoba prawna niebędąca podatnikiem siedzibę na terytorium Polski i zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT UE? czy nabywcą towaru jest podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski? nie doszło do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca czy nabywcą jest podatnik lub osoba prawna niebędąca podatnikiem? czy dostawca towaru posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski? czy położone na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej dostawcy towaru uczestniczy w transakcji? czy dostawca towaru jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT? czy nabywany jest gaz w systemie gazowym, energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieć dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej? (!) nabycie towaru czy dostawcą towaru jest podatnik VAT? czy miejsce dostawy towaru (w tym miejsce dostawy, której dotyczy bon jednego przeznaczenia) znajduje się na terytorium Polski? czy dostawa towaru ma charakter odpłatny? czy nabywany jest bon jednego przeznaczenia? czy dostawca towaru posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski? tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: (!) nabycie towaru

Do rozliczania VAT obowiązani są, co do zasady, sprzedawcy, tj. podatnicy dokonujący dostaw towarów oraz podatnicy świadczący usługi. W niektórych jednak sytuacjach do rozliczania podatku z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług obowiązani są, odpowiednio, nabywcy towarów oraz usługobiorcy. Rozliczenia takie dokonywane są w ramach tzw. dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, oraz świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca (najczęściej w ramach importu usług).

Od 1 listopada 2019 r. nabywcy towarów mogą być podatnikami z tytułu dokonywanych dla nich dostaw towarów na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., który dotyczy nabywania towarów od podatników zagranicznych. Z tym dniem został bowiem uchylony art. 17 ust. 1 pkt 7 u.p.t.u., który przewidywał stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia również w przypadku dostaw niektórych towarów pomiędzy podatnikami krajowymi.

Uwaga! Ryzyko: Dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, do których dochodzi na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 u.p.t.u., występować mogą u wszystkich podatników, w tym podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni. Nierozpoznawanie takich dostaw przez podatników zarejestrowanych jako zwolnieni od podatku lub niezarejestrowanych stanowi naruszenie przepisów.

Krok: czy dostawcą towaru jest podatnik VAT?

Dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, występować mogą tylko wówczas, jeżeli dostawcami towarów są podatnicy VAT, czyli podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu VAT (zob. art. 15 ust. 1 u.p.t.u.). Z tytułu dokonywania dostaw przez podmioty niebędące podatnikami (jak również przez podmioty będące podatnikami, lecz które w związku z dokonywaną dostawą towarów nie działają w charakterze podatników) do dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, nie dochodzi.