Przybysz Piotr, Dopuszczenie do pracy lub pełnienia służby na stanowiskach albo zlecenie prac, związanych z dostępem danej osoby do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lutego 2018 r.
Autor:

Dopuszczenie do pracy lub pełnienia służby na stanowiskach albo zlecenie prac, związanych z dostępem danej osoby do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”

Dopuszczenie do pracy lub pełnienia służby na stanowiskach albo zlecenie prac, związanych z dostępem danej osoby do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”

Dopuszczenie do pracy lub pełnienia służby na stanowiskach albo zlecenie prac, związanych z dostępem danej osoby do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”

Wymagania wobec osoby, która ma być dopuszczona do pracy lub pełnienia służby albo której zostaną zlecone prace związane z dostępem do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „zastrzeżone”, są znacząco mniejsze od wymagań stawianych wobec osób mających uzyskać dostęp do informacji oznaczonych wyższymi klauzulami tajności. Osoba, która miałaby być dopuszczona do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”, musi spełnić dwa warunki:

1) osoba ta odbyła szkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych;

2) osoba ta posiada pisemne upoważnienie wydane przez kierownika jednostki organizacyjnej albo posiada ona poświadczenia bezpieczeństwa.

Upoważnienie takiej osoby jest możliwe po odbyciu przez nią szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych oraz złożeniu pisemnego oświadczenia o zapoznaniu się z przepisami o ochronie informacji niejawnych.

Osoba taka nie musi być zatrudniona ani nie musi pełnić służby w jednostce organizacyjnej. W odniesieniu do osób, które miałyby być zatrudnione lub pełnić służbę w konkretnej jednostce organizacyjnej, z praktycznego punktu widzenia, bardziej celowe wydaje się wszczynanie tej procedury już po nawiązaniu stosunku pracy lub służby.

Kierownik jednostki organizacyjnej jest z mocy prawa upoważniony do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „zastrzeżone”, pod warunkiem odbycia stosownego przeszkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych.

Dopuszczenie do pracy lub pełnienia służby na stanowiskach albo zlecenie prac, związanych z dostępem danej osoby do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone” wystawca poświadczenia bezpieczeństwa wystawca poświadczenia bezpieczeństwa odebranie powiadomienia ABW lub SKW ABW lub SKW odebranie powiadomienia osoba zainteresowana osoba zainteresowana odebranie skierowania złożenie oświadczenia o zapoznaniu z przepisami o ochronie informacji niejawnych odebranie zaświadczenia o odbyciu szkolenia odbycie szkolenia kierownik jednostki organizacyjnej kierownik jednostki organizacyjnej pisemne upoważnienie do dostępu do informacji niejawnych dopuszczenie do informacji niejawnych oczekiwanie na zakończenie szkolenia skierowanie osoby na szkolenie zamiar dopuszczenia osoby do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone” czy osoba posiada aktualne zaświadczenie o przeszkoleniu? czy osoba posiada poświadczenia bezpieczeństwa? powiadomienie o dopuszczeniu do informacji niejawnych nie tak nie tak

Krok: zamiar dopuszczenia osoby do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”

Zatrudnienie lub pełnienie służby w jednostce organizacyjnej nie jest koniecznym warunkiem wszczęcia opisywanej procedury. Procedura ta może być wszczęta także wobec osoby, która nie jest zatrudniona, ani nie pełni służby w danej jednostce organizacyjnej, zwłaszcza jeżeli zainteresowana osoba miałaby wykonywać prace zlecone.

Krok: czy osoba posiada aktualne zaświadczenie o przeszkoleniu?

Osobę, która przedstawi aktualne zaświadczenie o przeszkoleniu, można zwolnić z obowiązku odbycia szkolenia.

Ustawa nie zawiera przepisów wyjaśniających, czy szkolenie może być odbyte w innej jednostce organizacyjnej, niż ta, w której dana osoba miałaby uzyskać dostęp do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”.

Ustawa nie zawiera regulacji pozwalających na ustalenie, jak długo zaświadczenie o odbyciu szkolenia jest aktualne.