Goldiszewicz Agnieszka, Dobrowolne wyłączenie prawa reprezentacji komplementariusza w spółce komandytowej po wpisie do rejestru

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2015 r.
Autorzy:

Dobrowolne wyłączenie prawa reprezentacji komplementariusza w spółce komandytowej po wpisie do rejestru

Dobrowolne wyłączenie prawa reprezentacji komplementariusza w spółce komandytowej po wpisie do rejestru

Dobrowolne wyłączenie prawa reprezentacji komplementariusza w spółce komandytowej po wpisie do rejestru

Procedura ma na celu wskazanie możliwości dobrowolnego wyłączenia prawa reprezentacji komplementariusza spółki komandytowej po wpisie do rejestru

Krok: zajście warunków do dobrowolnego wyłączenia komplementariusza od reprezentacji spółki

W sposób wtórny, w odniesieniu do komplementariusza może zostać wyłączone już istniejące prawo do reprezentowania spółki. Zwłaszcza jeżeli odbywa się ono za jego zgodą, to nastąpić może w następstwie podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki (art. 9 k.s.h.).

Wtórne wyłączenie od reprezentacji dotyczy sytuacji, w której dotychczas komplementariuszowi prawo to przysługiwało. Źródłem tego wyłączenia może być zmiana umowy spółki w zakresie odnoszącym się do komplementariuszy uprawnionych do reprezentowania spółki. Dokonywana jest ona za zgodą komplementariusza, do którego odnosi się uchwała w przedmiocie zmiany umowy spółki.

Krok: podjęcie uchwały o zmianie umowy spółki

W przypadku zawartych umów spółek osobowych zmiana ich treści wymaga zgody wspólników. Przy podejmowaniu uchwały obowiązuje generalnie jednomyślność wszystkich wspólników. Jednakże, jeżeli umowa spółki tak stanowi, to istnieje możliwość podejmowania uchwał o zmianie umowy spółki większością głosów (art. 9 k.s.h.). Możliwe jest także wprowadzenie wymogu co do kworum (tak: A. Kidyba, Komentarz do art. 9 k.s.h., LEX/el. 2013).

Dobrowolne wyłączenie prawa reprezentowania spółki w następstwie zmiany umowy spółki, wiąże się z wyrażeniem zgody na podjęcie takiej uchwały przez wspólnika, którego to dotyczy (por. K. Osajda, O mankamentach regulacji spółek osobowych w kodeksie spółek handlowych, PPH 2012, nr 10, s. 38). Skuteczność tej uchwały, a w konsekwencji zmiany umowy spółki, zależy jednak od tego, czy przy jej podejmowaniu uzyskano wymaganą większość głosów i spełniony został wymóg co do kworum, jeżeli umowa tak przewiduje. W razie nieuzyskania stosownej większości głosów (albo braku kworum) dla podjęcia uchwały w przedmiocie zmiany umowy spółki, nie dojdzie do wyłączenia prawa reprezentowania spółki przez zainteresowanego komplementariusza.

Jeżeli została podjęta uchwała o zmianie umowy spółki w zakresie dotyczącym zmiany osób uprawnionych do reprezentacji spółki i sposobu reprezentacji, to okoliczność ta podlega ujawnieniu w rejestrze (art. 110 § 1 pkt. 4 w zw. z 110 § 2 k.s.h.). Obowiązek zgłoszenia zmiany danych, o którym mowa w art. 110 § 2, obciąża każdego komplementariusza. Komandytariusz może dokonać takiego zgłoszenia, jeśli spółka udzieliła mu pełnomocnictwa lub prokury.

Wniosek o wpis do rejestru zmiany umowy spółki powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu (tj. podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki). Ponadto, zgodnie z u.k.r.s., do wniosku o wpis, dotyczącego zmiany umowy spółki, dołącza się także tekst jednolity umowy, z uwzględnieniem wszystkich wprowadzonych zmian.

Dobrowolne wyłączenie prawa reprezentacji komplementariusza w spółce komandytowej po wpisie do rejestru sąd rejestrowy sąd rejestrowy komplementariusz zostaje wyłączony od reprezentacji spółki komandytowej rozpoznanie wniosku otrzymanie wniosku dokonanie wpisu na podstawie postanowienia komplementariusz w spółce komandytowej komplementariusz w spółce komandytowej komplementariusz pozostaje niewyłączony od reprezentacji zajście warunków do dobrowolnego wyłączenia komplementariusza od reprezentacji spółki złożenie w terminie wniosku o wpis do rejestru zmiany umowy spółki podjęcie uchwały o zmianie umowy spółki jeżeli wniosek został pozytywnie rozpoznany w ciągu 7 dni jeśli uzyskano odpowiednią większość niezbędną do podjęcia uchwały jeśli nie uzyskano odpowiedniej większości niezbędnej do podjęcia uchwały