Przybysz Piotr, Czynności po umorzeniu postępowania egzekucyjnego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2021 r.
Autor:

Czynności po umorzeniu postępowania egzekucyjnego

Czynności po umorzeniu postępowania egzekucyjnego

Czynności po umorzeniu postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego jest w wielu przypadkach wynikiem stwierdzenia, że nie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji administracyjnej lub że postępowanie egzekucyjne było prowadzone w sposób niezgodny z prawem. W takich sytuacjach zasadne jest uchylenie czynności egzekucyjnych i przywrócenia stanu istniejącego przed wszczęciem egzekucji. Nie jest jednak dopuszczalne zniesienie praw osób trzecich nabytych na skutek uchylonych czynności egzekucyjnych (zob. art. 60 § 1 u.p.e.a.). Postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego zawiera informację o uchyleniu czynności egzekucyjnych zgodnie z art. 60 § 1 zdanie pierwsze u.p.e.a. (art. 59 § 4 u.p.e.a.).

Nie w każdym przypadku umorzenie postępowania egzekucyjnego jest rezultatem stwierdzenia niedopuszczalności egzekucji administracyjnej lub prowadzenia postępowania egzekucyjnego w sposób niezgodny z prawem, dlatego nie ma powodu, aby znosić skutki prawne czynności egzekucyjnych dokonanych w takim postępowaniu. Ustawa zastrzega, że w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego z przyczyny określonej w art. 59 § 1 pkt 4 lit. b i pkt 5-7 oraz § 2 u.p.e.a. pozostają w mocy skutki związane z zastosowaniem środka egzekucyjnego (art. 59 § 6 u.p.e.a.).

Czynności po umorzeniu postępowania egzekucyjnego wierzyciel wierzyciel przywrócenie stanu sprzed egzekucji uchylenie zajęcia umorzenie postępowania egzekucyjnego jakie skutki wywołuje umorzenie postępowania egzekucyjnego? tylko zachowanie praw osób trzecich utrzymanie w mocy skutków czynności egzekucyjnych

Krok: umorzenie postępowania egzekucyjnego

Postępowanie egzekucyjne zostaje umorzone postanowieniem organu egzekucyjnego, chyba że zachodzi sytuacja, o której mowa w art. 59 § 5a u.p.e.a, to jest przed wszczęciem egzekucji dochodzi do umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez organ egzekucyjny będący równocześnie wierzycielem. W takiej sytuacji pracownik obsługujący organ egzekucyjny sporządza adnotację w rozumieniu art. 72 k.p.a.

Postanowienie organu egzekucyjnego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego jest doręczane na zasadach określonych w art. 17c u.p.e.a. (zob. Zasady doręczania pism przez organ egzekucyjny). Adnotacja o umorzeniu postępowania nie jest doręczana zobowiązanemu.

Krok: jakie skutki wywołuje umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Skutki umorzenia postępowania egzekucyjnego są zależne od tego, na jakiej podstawie to postępowanie zostało umorzone.

Postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego zawiera informację o uchyleniu czynności egzekucyjnych zgodnie z art. 60 § 1 zdanie pierwsze u.p.e.a. (art. 59 § 4 zdanie drugie u.p.e.a.).

W przepisie art. 60 § 1 u.p.e.a. została wyrażona zasada, że umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie czynności egzekucyjnych. Prawa osób trzecich nabyte na skutek tych czynności pozostają jednak w mocy w tego rodzaju sytuacjach, co oznacza, że nie jest prawnie dopuszczalne zniesienie praw osób trzecich wskutek uchylenia czynności egzekucyjnych.

Przepis art. 59 § 6 u.p.e.a. wprowadza zastrzeżenie do regulacji zawartej w art. 60 § 1 u.p.e.a., ponieważ stanowi, że w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego z przyczyny określonej w art. 59 § 1 pkt 4 lit. b i pkt 5-7 oraz § 2 u.p.e.a. pozostają w mocy skutki związane z zastosowaniem środka egzekucyjnego.