Krywan Tomasz, Bezwzględny obowiązek poboru CIT u źródła według stawki krajowej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2023 r.
Autorzy:

Bezwzględny obowiązek poboru CIT u źródła według stawki krajowej

Bezwzględny obowiązek poboru CIT u źródła według stawki krajowej

Bezwzględny obowiązek poboru CIT u źródła według stawki krajowej

Procedura pozwala ustalić, czy istnieje bezwzględny pobór zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych (tzw. podatku u źródła) według stawki krajowej.

Bezwzględny obowiązek poboru CIT u źródła według stawki krajowej płatnik płatnik płatnik ma bezwzględny obowiązek pobrać podatek u źródła według stawki krajowej czy należność ma zostać wypłacona z tytułu określonego w art. 21 ust. 1 pkt 1 lub art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p.? płatnik może uwzględnić stawkę podatku, zwolnienie lub warunki niepobrania podatku wynikające z przepisów szczególnych lub umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania czy należność objęta jest opinią o stosowaniu preferencji? podmiot ma wypłacić należność czy należność ma zostać wypłacona na rzecz podmiotu powiązanego? czy łączna wysokość należności wypłaconych dla tego samego podatnika z tytułów w art. 21 ust. 1 pkt 1 i art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p. w danym roku podatkowym przekroczyła 2.000.000 zł lub iloczyn 250.000 zł i liczby rozpoczętych miesięcy roku podatkowego, w którym dokonano wypłaty tych należności? czy płatnik złożył organowi podatkowemu oświadczenie, że posiada dokumenty wymagane przez przepisy prawa podatkowego? tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie

Krok: podmiot ma wypłacić należność

Z art. 26 ust. 2e ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p., wynika, że niekiedy płatnicy obowiązani są pobierać zryczałtowany podatek dochodowy z pominięciem stawki podatku, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadkach takich płatnicy są bezwzględnie pobierać od kwot wypłacanych należności zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek u źródła) według stawki krajowej.

Krok: czy należność ma zostać wypłacona z tytułu określonego w art. 21 ust. 1 pkt 1 lub art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p.?

Od 1.01.2022 r. bezwzględny obowiązek poboru podatku u źródła obliczonego według stawki krajowej może wystąpić w stosunku do należności wypłacanych z tytułów określonych w art. 21 ust. 1 pkt 1 i art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p. (w tym jeżeli doszło do wypłaty należności, która bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych nie została zakwalifikowana do należności wymienionych tymi przepisami – zob. art. 26 ust. 2ed u.p.d.o.p.). Są to kwoty przychodów (dochodów):

1) uzyskanych na terytorium Polski przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 u.p.d.o.p. (czyli przez podatników, którzy nie mają na terytorium Polski siedziby ani zarządu, a w konsekwencji podlegają tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) przychodów z odsetek, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) (zob. art. 21 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.),

2) dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zob. art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p.).