Bełczącki Robert Marek, Badanie zapisu na sąd polubowny
Badanie zapisu na sąd polubowny
Badanie zapisu na sąd polubowny
Badanie zapisu na sąd polubowny
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: doręczenie odpisu pozwu w sprawie objętej zapisem na sąd polubowny
1. W drodze zapisu na sąd polubowny strony mogą wyłączyć kompetencję sądu powszechnego i poddać pod rozstrzygnięcie sądowi polubownemu spór istniejący między nimi (tzw. kompromis) lub mogący wyniknąć z określonego stosunku prawnego (tzw. klauzula arbitrażowa).
2. Zgodnie z art. 1165 § 1 k.p.c., istnienie zapisu na sąd polubowny stanowi przyczynę odrzucenia pozwu, ale sąd może ją uwzględnić tylko na zarzut pozwanego zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.
3. Z tego względu przewodniczący, pomimo wątpliwości związanych z objęciem sprawy zapisem na sąd polubowny, powziętych po wszczęciu postępowania, powinien wydać zarządzenie o doręczeniu odpisu pozwu pozwanemu.
Krok: zgłoszenie zarzutu istnienia zapisu na sąd polubowny
1. Zarzut istnienia zapisu na sąd polubowny powinien być podniesiony w odpowiedzi na pozew.
2. Jeśli pozwany nie podniesie takiego zarzutu w odpowiedzi na pozew, a uczyni to na dalszym etapie postępowania, naraża się na możliwość pominięcia takiego zarzutu przez sąd na podstawie art. 2053 § 2 lub art. 20512 § 1 albo § 2 k.p.c. jako opartego na twierdzeniach i dowodach spóźnionych.
3. Pismo procesowe obejmujące zarzut nie podlega opłacie.