Hudzik Michał, Badanie warunków wyłączenia jawności rozprawy

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 lutego 2024 r.
Autorzy:

Badanie warunków wyłączenia jawności rozprawy

Badanie warunków wyłączenia jawności rozprawy

Badanie warunków wyłączenia jawności rozprawy

Badanie warunków wyłączenia jawności rozprawy sąd sąd możliwe decyzje dalsze procedowanie na jawnej rozprawie odmowa wyłączenia jawności czy prokurator sprzeciwia się wyłączeniu jawności? możliwość wyłączenia jawności rozprawy czy zachodzą warunki względnie obligatoryjnego wyłączenia jawności? postanowienie o wyłączeniu jawności rozprawy w całości lub w części czy zachodzą warunki fakultatywnego wyłączenia jawności rozprawy? nie tak tak nie tak nie

Krok: możliwość wyłączenia jawności rozprawy

Rozpoznanie sprawy karnej na rozprawie głównej jest co do zasady jawne (art. 45 ust. 1 Konstytucji, art. 355 k.p.k.). W pewnych jednak sytuacjach wyłączenie jawności rozprawy jest bezwzględnie obligatoryjne (art. 359 k.p.k.) albo zależy od uznania sądu (art. 360 § 1 k.p.k.).

Krok: czy zachodzą warunki względnie obligatoryjnego wyłączenia jawności?

Do przyczyn względnie obligatoryjnych należą z kolei takie okoliczności, które - w razie wystąpienia - będą sąd zobowiązywały do wyłączenia jawności, a sprowadzają się one do inicjatywy w zakresie wyłączenia jawności do poszczególnych uczestników postępowania karnego.

Do takich okoliczności zaliczyć trzeba złożenie wniosku o wyłączenie jawności przez świadka koronnego (art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o świadku koronnym) - w takim wypadku wyłączenie jawności następuje na czas przesłuchania; podczas tej czynności nie mogą być obecni tzw. mężowie zaufania, o których poniżej.