Bełczącki Robert Marek, Badanie podstaw przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Badanie podstaw przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania

Badanie podstaw przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania

Badanie podstaw przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania

Szczególna pozycja ustrojowa Sądu Najwyższego, mającego stać na straży jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych, nie uzasadnia merytorycznego rozpoznawania każdej dopuszczalnej skargi kasacyjnej, a jedynie takiej, której rozpoznanie może przyczynić się do realizacji wspomnianej funkcji przez Sąd Najwyższy. Z tego względu do postępowania kasacyjnego w art. 3989 k.p.c. wprowadzona została instytucja tzw. „przedsądu”, służąca selekcji wnoszonych skarg kasacyjnych ze względu na ich ciężar jurydyczny.

Ocena podstaw przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania polega na sprawdzeniu, czy w sprawie zachodzą okoliczności wskazujące na spełnienie przesłanek przewidzianych w art. 3989 § 1 k.p.c. W pierwszej kolejności brany pod uwagę jest zawarty w skardze wniosek o przyjęcie jej do rozpoznania i jego uzasadnienie. Sąd Najwyższy nie jest jednak związany tym wnioskiem i w dalszej kolejności uwzględnić może z urzędu okoliczności wskazujące na spełnienie przesłanek przewidzianych w tym przepisie. Obowiązany jest natomiast uwzględnić nieważność postępowania przed sądem drugiej instancji. Przy ocenie podstaw przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania Sąd Najwyższy związany jest stanem faktycznym przyjętym przez sąd drugiej instancji za podstawę zaskarżonego orzeczenia (art. 39813 § 2in fine k.p.c.), a dokonywać własnych ustaleń może jedynie w związku z wchodzącą w rachubę nieważnością postępowania zaistniałą przed sądem drugiej instancji (art. 39813 § 1in fine k.p.c.). Nie powinien o tym zapominać pełnomocnik skarżącego przy formułowaniu wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania, gdyż naraża się na odmowę przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania już z tego względu, że wniosek o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania nie jest oparty na okolicznościach rozpoznawanej sprawy. Pamiętać należy również o tym, że pomimo możliwości uwzględnienia przez Sąd Najwyższy z urzędu okoliczności wskazujących na spełnienie przesłanek z art. 3989 § 1 k.p.c., o przyjęciu skargi kasacyjnej do rozpoznania w zdecydowanej większości przypadków decyduje umiejętność trafnego identyfikowania takich okoliczności przez pełnomocnika skarżącego oraz ich jasnego wyrażenia we wniosku o przyjęcie skargi do rozpoznania.

Szerzej o podstawach przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania - por. T. Wiśniewski, Komentarz do art. 3989 k.p.c. [w:] red. H. Dolecki, T. Wiśniewski, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Lex.

Badanie podstaw przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania Sąd Najwyższy Prezes (przewodniczący wydziału) skład orzekający Sąd Najwyższy Prezes (przewodniczący wydziału) skład orzekający zarządzenie wyznaczające termin posiedzenia niejawnego, członków składu orzekającego, wskazujące sędziego sprawozdawcę, oraz nakazujące zawiadomienie stron o terminie posiedzenia zarządzenie wyznaczające termin rozprawy, członków składu orzekającego, wskazujące sędziego sprawozdawcę, oraz nakazujące zawiadomienie stron o terminie rozprawy uznanie dopuszczalności skargi kasacyjnej wniesionej przez stronę zarządzenie wyznaczające termin posiedzenia niejawnego oraz sędziego sprawozdawcę postanowienie przyjmujące skargę kasacyjną do rozpoznania skierowanie skargi kasacyjnej do rozpoznania na rozprawie czy za rozpoznaniem skargi kasacyjnej na rozprawie przemawiają inne względy? czy skarga kasacyjna zawiera wniosek o jej rozpoznanie na rozprawie? czy skarga kasacyjna została przyjęta do rozpoznania ze względu na występujące w sprawie istotne zagadnienie prawne? czy w sprawie istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości? czy w sprawie zachodzi nieważność postępowania? czy skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona? postanowienie odmawiające przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania przedstawienie skargi kasacyjnej przewodniczącemu wydziału w Sądzie Najwyższym skierowanie skargi kasacyjnej do rozpoznania na posiedzeniu niejawnym czy przyczyna niedopuszczalności skargi kasacyjnej jest usuwalna? ponowna ocena dopuszczalności skargi kasacyjnej postanowienie odrzucające skargę kasacyjną czy w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne? tak nie tak nie tak nie nie tak nie tak nie tak tak nie dopuszczalna niedopuszczalna nie tak

Krok: uznanie dopuszczalności skargi kasacyjnej wniesionej przez stronę

Potrzeba oceny podstaw przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, przewidzianych w art. 3989 § 1 k.p.c., następuje po uznaniu dopuszczalności wniesionej skargi kasacyjnej.

Krok: zarządzenie wyznaczające termin posiedzenia niejawnego oraz sędziego sprawozdawcę

Przewodniczący wydziału w Sądzie Najwyższym (upoważniony przez Prezesa Sądu Najwyższego na podstawie § 7 ust. 3 w zw. z § 7 ust. 2 i ust. 4 Regulaminu Sądu Najwyższego) wyznacza termin posiedzenia niejawnego (art. 3989 § 2 k.p.c.) oraz sędziego, który działając jako Sąd Najwyższy w składzie jednoosobowym (art. 39810 zd. drugie k.p.c.) dokona oceny podstaw przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.