Zgoliński Igor, Badanie możliwości rozpoznania sprawy w trybie szczególnym

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 marca 2018 r.
Autor:

Badanie możliwości rozpoznania sprawy w trybie szczególnym

Badanie możliwości rozpoznania sprawy w trybie szczególnym

Badanie możliwości rozpoznania sprawy w trybie szczególnym

Przepis art. 117 k.k.s. wskazuje rodzaje postępowań, w których może być prowadzone postępowanie w sprawach o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Przepis wyróżnia cztery rodzaje postępowań (trybów), przy czym trybem podstawowym w przypadku przestępstw skarbowych jest postępowanie zwyczajne. Pozostałe tryby stanowią odstępstwa od niego. Nie jest to jednak tryb najczęstszy w praktyce, gdyż niemal połowa spraw karnych skarbowych jest procedowana w ramach zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Badanie możliwości rozpoznania sprawy w trybie szczególnym sąd właściwy do rozpoznania sprawy sąd właściwy do rozpoznania sprawy czy występują przesłanki trybu postępowania w stosunku do nieobecnych? wydanie zarządzenia skierowaniu sprawy na posiedzenie wydanie zarządzenia o skierowaniu sprawy na posiedzenie celem wydania postanowienia o przekazaniu sprawy sądowi właściwemu czy spełnione są przesłanki trybu zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności? wydanie zarządzenia skierowaniu sprawy na posiedzenie czy występują przesłanki do prowadzenia sprawy w trybie nakazowym? czy sąd jest właściwy rzeczowo? ocena pod kątem występowania podstaw uzasadniających przekazanie sprawy innemu sądowi wpływ sprawy wydanie zarządzenia skierowaniu sprawy na rozprawę wydanie zarządzenia skierowaniu sprawy na rozprawę lub na posiedzenie nie tak tak nie nie tak tak nie

Krok: wpływ sprawy

Po wpływie sprawy sąd powinien zbadać spełnianie wymogów formalnych oraz dokonać wyboru trybu, w jakim powinna być procedowana. Sądem właściwym może być sąd rejonowy lub sąd okręgowy.

Krok: ocena pod kątem występowania podstaw uzasadniających przekazanie sprawy innemu sądowi

Krokiem wszczynającym procedurę jest uznanie, że daną sprawę należy poprowadzić w jednym z trybów określonych w art. 117 k.k.s. Nie jest tu konieczne wydanie specjalnego orzeczenia, wystarczająca jest decyzja w formie zarządzenia.