Bełczącki Robert Marek, Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji ze względu na wymagania fiskalne

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 6 listopada 2019 r.
Autorzy:

Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji ze względu na wymagania fiskalne

Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji ze względu na wymagania fiskalne

Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji ze względu na wymagania fiskalne

Warunkiem przystąpienia przez sąd drugiej instancji do merytorycznego rozpoznania zażalenia jest przyjęcie jego dopuszczalności. Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji polega przede wszystkim na ustaleniu, czy kontrola sądu pierwszej instancji w tym zakresie odbyła się prawidłowo, a jeśli nie - na naprawieniu zaistniałych błędów, o ile to możliwe. Z art. 373 zd. drugie k.p.c., który w postępowaniu zażaleniowym znajduje odpowiednie zastosowanie na podstawie art. 397 § 2 k.p.c., wynika bowiem, że sąd drugiej instancji nie może w tym celu przekazać akt sprawy sądowi pierwszej instancji. Jeżeli natomiast przyczyny niedopuszczalności zażalenia są nieusuwalne, sąd drugiej instancji musi je odrzucić, co powinien był zrobić już sąd pierwszej instancji.

Sąd drugiej instancji bada m.in. czy należna od zażalenia opłata sądowa została uiszczona. Braki z tym związane mogą usuwalne bądź nie - w zależności od tego, czy w sprawie znajduje zastosowanie art. 112 ust. 3 u.k.s.c.

Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji ze względu na wymagania fiskalne strona wnosząca zażalenie strona wnosząca zażalenie zaniechanie opłacenia zażalenia w terminie wyznaczonym przez sąd drugiej instancji możliwe kroki opłacenie zażalenia w terminie wyznaczonym przez sąd drugiej instancji doręczenie wezwania sąd drugiej instancji przewodniczący skład orzekający sąd drugiej instancji przewodniczący skład orzekający termin wyznaczony przez sąd pierwszej instancji już upłynął, a mimo to zażalenie nie zostało odrzucona możliwy przebieg postępowania czy postanowienie odmawiające zwolnienia w całości albo w części zostało zaskarżone zażaleniem? obowiązek wezwania do opłacenia zażalenia bezskuteczny upływ terminu do opłacenia zażalenia czy należna od zażalenia opłata sądowa została uiszczona? czy skarżący został prawidłowo wezwany przez sąd pierwszej instancji do opłacenia zażalenia? czy w zażaleniu albo w odpowiedzi na wezwanie sądu do opłacenia zażalenia zgłoszony został wniosek o zwolnienie od opłaty sądowej? czy upłynął już tygodniowy termin do opłacenia zażalenia liczony stosownie do art. 112 ust. 3 u.k.s.c.? skierowanie zażalenia na posiedzenie niejawne celem jego rozpoznania czy zażalenie na postanowienie odmawiające zwolnienia zostało oddalone w całości albo w części? zarządzenie wzywające skarżącego do uiszczenia brakującej opłaty od zażalenia w wyznaczonym terminie skierowanie zażalenia na posiedzenie niejawne celem jego odrzucenia przekazanie akt sprawy wraz z zażaleniem przez sąd pierwszej instancji brak obowiązku wezwania do opłacenia zażalenia czy zażalenie zostało wniesiona przez pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawny lub rzecznikiem patentowym? czy wniosek o zwolnienie od opłaty został oddalony w całości albo w części? czy ocena przewodniczącego jest trafna? przystąpienie do merytorycznego rozpoznania zażalenia odrzucenie zażalenia tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: przekazanie akt sprawy wraz z zażaleniem przez sąd pierwszej instancji

Czynności związane z kontrolą dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji wykonywane są przez przewodniczącego, za wyjątkiem odrzucenia zażalenia, co wymaga wydania postanowienia przez sąd.

Krok: czy należna od zażalenia opłata sądowa została uiszczona?

Nieuiszczenie należnej od zażalenia opłaty sądowej może polegać na całkowitym zaniechaniu jej uiszczenia, uiszczeniu jej w wysokości niższej, niż wymagana, lub na uiszczeniu jej w sposób sprzeczny z przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 27, poz. 199 ze zm.). Uwzględnić przy tym należy, że na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 kwietnia 2008 r., SK 11/07 (Dz. U. Nr 84, poz. 517) należna od zażalenia opłata może zostać uiszczona zarówno na rachunek sądu pierwszej instancji, w którym wydane zostało orzeczenie zaskarżone zażaleniem, jak i sądu drugiej instancji, który jest funkcjonalnie właściwy do rozpoznania zażalenia.

Braki związane z uiszczeniem należnej od zażalenia opłaty sądowej podlegają naprawieniu przed sądem drugiej instancji tylko wtedy, gdy w sprawie nie znajduje zastosowania art. 112 ust. 3 u.k.s.c. Sprawdzenie okoliczności z tym związanych przebiega w taki sam sposób, jak przed sądem pierwszej instancji.

Por. Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem pierwszej instancji ze względu na wymagania fiskalne - zażalenie wniesione osobiście.

Por. Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem pierwszej instancji ze względu na wymagania fiskalne - bieg terminu do opłacenia zażalenia wniesionego przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego i zawierającego wniosek o zwolnienie od opłaty sądowej.

Por. Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem pierwszej instancji ze względu na wymagania fiskalne - bieg terminu do opłacenia zażalenia wniesionego przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego w związku z zażaleniem na odmowę zwolnienia od opłaty.