Bełczącki Robert Marek, Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji ze względu na wymagania formalne

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 6 listopada 2019 r.
Autorzy:

Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji ze względu na wymagania formalne

Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji ze względu na wymagania formalne

Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji ze względu na wymagania formalne

Warunkiem przystąpienia przez sąd drugiej instancji do merytorycznego rozpoznania zażalenia jest przyjęcie jego dopuszczalności. Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji polega przede wszystkim na ustaleniu, czy kontrola sądu pierwszej instancji w tym zakresie odbyła się prawidłowo, a jeśli nie - na naprawieniu zaistniałych błędów, o ile to możliwe. Z art. 373 zd. drugie k.p.c., który w postępowaniu zażaleniowym znajduje odpowiednie zastosowanie na podstawie art. 397 § 2 k.p.c., wynika bowiem, że sąd drugiej instancji nie może w tym celu przekazać akt sprawy sądowi pierwszej instancji. Jeżeli natomiast przyczyny niedopuszczalności zażalenia są nieusuwalne, sąd drugiej instancji musi je odrzucić, co powinien był zrobić już sąd pierwszej instancji.

Sąd drugiej instancji bada m.in. zachowanie przez skarżącego wymagań formalnych zażalenia. Ewentualne uchybienia z tym związane są, co do zasady, usuwalne.

Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji ze względu na wymagania formalne strona wnosząca zażalenie strona wnosząca zażalenie doręczenie wezwania możliwe kroki usunięcie braków formalnych zażalenia w wyznaczonym terminie zaniechanie usunięcia braków formalnych zażalenia w wyznaczonym terminie sąd drugiej instancji przewodniczący skład orzekający sąd drugiej instancji przewodniczący skład orzekający skierowanie zażalenia na posiedzenie niejawne celem jego odrzucenia bezskuteczny upływ terminu wyznaczonego do usunięcia braków formalnych zażalenia skierowanie zażalenia na posiedzenie niejawne celem jego rozpoznania przekazanie akt sprawy wraz z zażaleniem przez sąd pierwszej instancji czy wniesione zażalenie dotknięte jest brakami formalnymi uniemożliwiającymi nadanie mu prawidłowego biegu? czy skarżący był prawidłowo wzywany przed sądem pierwszej instancji do usunięcia braków formalnych zażalenia? zarządzenie wzywające skarżącego do usunięcia braków formalnych zażalenia w wyznaczonym terminie możliwy przebieg postępowania braki formalne zażalenia nie zostały usunięte w wyznaczonym terminie przed sądem pierwszej instancji, który mimo to zażalenia nie odrzucił odrzucenie zażalenia czy ocena przewodniczącego jest trafna? przystąpienie do merytorycznego rozpoznania zażalenia tak nie nie tak tak nie

Krok: przekazanie akt sprawy wraz z zażaleniem przez sąd pierwszej instancji

Czynności związane z kontrolą dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji wykonywane są przez przewodniczącego, za wyjątkiem odrzucenia zażalenia, co wymaga wydania postanowienia przez sąd.

Krok: czy wniesione zażalenie dotknięte jest brakami formalnymi uniemożliwiającymi nadanie mu prawidłowego biegu?

Podstawę do przyjęcia niedopuszczalności zażalenia ze względu na jego braki formalne stanowić mogą jedynie takie braki formalne, które uniemożliwiają nadanie mu prawidłowego biegu (art. 373 w zw. z art. 370, art. 130 § 1 i art. 397 § 2 k.p.c.). Sprawdzenie tego przebiega w taki sam sposób, jak przed sądem pierwszej instancji - por. Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem pierwszej instancji ze względu na wymagania formalne.