Bełczącki Robert Marek, Badanie dopuszczalności apelacji przed sądem pierwszej instancji ze względu na wymagania formalne

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 6 listopada 2019 r.
Autorzy:

Badanie dopuszczalności apelacji przed sądem pierwszej instancji ze względu na wymagania formalne

Badanie dopuszczalności apelacji przed sądem pierwszej instancji ze względu na wymagania formalne

Badanie dopuszczalności apelacji przed sądem pierwszej instancji ze względu na wymagania formalne

W ramach postępowania międzyinstancyjnego, sąd pierwszej instancji w myśl art. 370 k.p.c. obowiązany jest sprawdzić m.in., czy wniesiona apelacja nie jest dotknięta brakami formalnymi, które uniemożliwiają nadanie jej prawidłowego biegu. W myśl art. 130 § 1 k.p.c., który stosuje się odpowiednio w postępowaniu apelacyjnym na podstawie art. 391 § 1 k.p.c., w zw. z art. 370 k.p.c., jeżeli apelacja dotknięta jest tego rodzaju brakami, przewodniczący wzywa skarżącego do ich usunięcia w wyznaczonym terminie, pod rygorem odrzucenia apelacji. Ponieważ w art. 370 k.p.c. mowa jest o terminie wyznaczonym, a nie o terminie tygodniowym, tak jak w art. 130 § 1 k.p.c., przyjmuje się, że termin do usunięcia braków apelacji jest terminem sądowym i może podlegać przedłużeniu (art. 166 w zw. z art. 164 k.p.c.). Apelacja ulega odrzuceniu w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu, liczonego od dnia doręczenia wezwania.

Według art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1469), w odniesieniu do apelacji wniesionych i nierozpoznanych przed dniem 7 listopada 2019 r., do których stosuje się art. 370 i 371 w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem, zdezaktualizowane schematy będą miały zastosowanie.

Badanie dopuszczalności apelacji przed sądem pierwszej instancji ze względu na wymagania formalne strona wnosząca apelację strona wnosząca apelację możliwe kroki doręczenie wezwania zaniechanie usunięcia braków apelacji w wyznaczonym terminie usunięcie braków apelacji w wyznaczonym terminie sąd pierwszej instancji przewodniczący skład orzekający sąd pierwszej instancji przewodniczący skład orzekający czy apelacja powołuje nowe fakty lub dowody? zarządzenie wzywające do usunięcia braków apelacji w wyznaczonym terminie czy apelacja zawiera wywód mający na celu wykazanie, że powołanie nowych faktów i dowodów w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe albo potrzeba powołania się na nie wynikła później? przedstawienie apelacji sądowi drugiej instancji czy apelacja zawiera uzasadnienie zarzutów? czy apelacja zawiera wniosek o zmianę albo o uchylenie zaskarżonego wyroku oraz określa zakres żądanej zmiany albo uchylenia? czy sprawa, w której apelacja została wniesiona, kwalifikuje się jako sprawa o prawo majątkowe? czy apelacja wskazuje wartość przedmiotu zaskarżenia? bezskuteczny upływ terminu do usunięcia braków apelacji wpłynięcie apelacji do sądu pierwszej instancji czy apelacja spełnia wymagania przewidziane dla pisma procesowego? czy apelacja wskazuje zaskarżony wyrok? czy apelacja wskazuje, że wyrok zaskarżony jest w całości albo w części? czy apelacja zawiera zarzuty? skierowanie sprawy na posiedzenie niejawne odrzucenie apelacji czy ocena przewodniczącego jest trafna? nie tak tak nie nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak

Krok: wpłynięcie apelacji do sądu pierwszej instancji

Czynności związane z kontrolą dopuszczalności apelacji przed sądem pierwszej instancji wykonywane są przez przewodniczącego, za wyjątkiem odrzucenia apelacji, wymagającej wydania postanowienia przez sąd.

Krok: czy apelacja spełnia wymagania przewidziane dla pisma procesowego?

W myśl art. 368 § 1 k.p.c., apelacja musi spełniać wymagania przewidziane dla pisma procesowego (por. art. 126, 1261, 128 k.p.c.), jednak pamiętać należy o art. 466 k.p.c., który w sprawie z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych pozwala pracownikowi lub ubezpieczonemu, działającemu bez adwokata lub radcy prawnego, zgłosić we właściwym sądzie ustnie do protokołu treść środka odwoławczego.