Musiał Krzysztof J., Autokontrola organów podatkowych I i II instancji

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Autokontrola organów podatkowych I i II instancji

Autokontrola organów podatkowych I i II instancji

Autokontrola organów podatkowych I i II instancji

Procedura ma na celu przedstawienie możliwości autokontroli przez organy podatkowe obu instancji.

Autokontrola organów podatkowych I i II instancji organ podatkowy organ podatkowy postępowanie przed organem II instancji wydanie nowej decyzji uwzględnienie skargi przez organ odwoławczy w całości wniesienie przez stronę skargi do sądu administracyjnego za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję wydanie decyzji przez organ odwoławczy wydanie nowej decyzji uchylającej decyzję zaskarżoną zmieniającej decyzję zaskarżoną przekazanie odwołania z aktami sprawy organowi odwoławczemu wraz z ustosunkowaniem się do zarzutów wydanie orzeczenia przez sąd postępowanie sądowoadministracyjne wydanie decyzji przez organ I instancji nieuwzględnienie skargi – przekazanie skargi do sądu wniesienie odwołania przez stronę na pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję analiza zgłoszonych w odwołaniu zarzutów i dowodów uznanie przez organ, że wniesione odwołanie zasługuje na uwzględnienie w całości brak podstaw do uwzględnienia w całości wniesionego odwołania (ewentualnie uznanie jedynie części zarzutów) tak nie uchylającej zmieniającej tak nie

Krok: wydanie decyzji przez organ I instancji

Postępowanie przed organem podatkowym, które zostało formalnie wszczęte, musi zakończyć się wydaniem decyzji przez organ. Może to być decyzja merytoryczna, np. wymiarowa, lub decyzja w inny sposób kończąca postępowanie podatkowe, np. umarzające je jako bezprzedmiotowe na podstawie art. 208 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.) - dalej o.p.

Krok: wniesienie odwołania przez stronę na pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję

W związku z zasadami wnoszenia odwołań od decyzji podatkowej można wyróżnić dwa etapy postępowania, w których następuje rozpoznanie wniesionego przez stronę środka zaskarżenia. Tryb wnoszenia odwołań za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał zaskarżone rozstrzygnięcie (art. 223 § 1 o.p.), umożliwia dokonanie autokontroli wydanej decyzji, a jednocześnie organowi I instancji przyznano „kompetencje do weryfikacji swojej własnej decyzji” (zob. W. Chróścielewski, W. Nykiel, Postępowanie podatkowe w świetle ordynacji podatkowej, Warszawa 2000, s. 97).