Krywan Tomasz, Amortyzacja używanych oraz ulepszonych środków trwałych metodą stawek amortyzacyjnych indywidualnie ustalanych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2021 r.
Autorzy:

Amortyzacja używanych oraz ulepszonych środków trwałych metodą stawek amortyzacyjnych indywidualnie ustalanych

Amortyzacja używanych oraz ulepszonych środków trwałych metodą stawek amortyzacyjnych indywidualnie ustalanych

Amortyzacja używanych oraz ulepszonych środków trwałych metodą stawek amortyzacyjnych indywidualnie ustalanych

Procedura pozwala ustalić, czy środek trwały może być amortyzowany metodą stawek amortyzacyjnych indywidualnie ustalanych.

Amortyzacja używanych oraz ulepszonych środków trwałych metodą stawek amortyzacyjnych indywidualnie ustalanych podatnik podatnik czy podatnik jest w stanie udowodnić, że środek trwały przed nabyciem był wykorzystywany co najmniej przez okres 6 miesięcy? czy przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione na ulepszenie środka trwałego stanowiły co najmniej 30% jego wartości początkowej? (!) środek trwały  może być  amortyzowany według  indywidualnie  ustalonej stawki  amortyzacyjnej czy podatnik jest w stanie wykazać, że środek trwały przed nabyciem był wykorzystywany co najmniej przez okres 60 miesięcy? czy przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione na ulepszenie środka trwałego stanowiły co najmniej 20% jego wartości początkowej? środek trwały nie może być amortyzowany według indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej czy środek trwały jest budynkiem handlowo-usługowym wymienionym w rodzaju 103 KŚT lub budynkiem niemieszkalnym wymienionym w rodzaju 109 KŚT? czy środek trwały jest kioskiem towarowym o kubaturze 500 m, domkiem kempingowym lub budynkiem zastępczym? czy środek trwały jest inwestycją w obcym środku trwałym? podatnik rozważa możliwość amortyzacji środka trwałego według indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej czy środek trwały zaliczony jest do grupy 3, 4, 5, 6 lub 8 KŚT? czy środek trwały jest środkiem transportu? czy środek trwały jest używanym lub ulepszonym budynkiem niemieszkalnym lub lokalem niemieszkalnym, dla którego stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5%? czy środek trwały jest innym budynkiem, lokalem lub budowlą? tak nie tak nie tak nie tak nie nie tak nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: podatnik rozważa możliwość amortyzacji środka trwałego według indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej

Na podstawie art. 16j ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p., podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych niektórych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z zastrzeżeniem, że okres amortyzacji nie może być krótszy niż przewidziany dla poszczególnych kategorii środków trwałych.

Krok: czy środek trwały zaliczony jest do grupy 3, 4, 5, 6 lub 8 KŚT?

Do środków trwałych, które - o ile są one używane lub ulepszone - mogą być amortyzowane według indywidualnie ustalonych stawek amortyzacyjnych należą, po pierwsze, środki trwałe zaliczone do grupy 3-6 i 8 KŚT (zob. art. 16j ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.). Są to:

1) kotły i maszyny energetyczne (KŚT 3),

2) maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania (KŚT 4),

3) maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne (KŚT 5),

4) urządzenia techniczne (KŚT 6),

5) narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane (KŚT 8).