Zwolnienie z podatku od środków transportowych pojazdu specjalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 sierpnia 2011 r. Urząd Miasta w Olsztynie Zwolnienie z podatku od środków transportowych pojazdu specjalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Prezydent Olsztyna, działając na podstawie przepisów art. 14j § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) wydaje interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, uznając stanowisko wnioskującego za prawidłowe tj. pojazd specjalny, jest zwolniony z podatku od środków transportowych.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 21 czerwca 2011 r. (...) wystąpił o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego w której zawarta będzie informacja czy pojazd specjalny podlega zwolnieniu z podatku od środków transportowych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny wraz ze stanowiskiem podatnika.

(...) argumentuje, że pojazd o nr rejestracyjnym. (...) jest to pojazd gdzie "typowa część transportowa jest zastąpiona kabiną ze 126 szufladami na klatki dla ptaków, zamontowany jest system wentylacyjny oraz wskaźniki temperatury, a także mechanizm opuszczania klatek. Samochód ten jest przystosowany tylko i wyłącznie do przewozu gołębi na zawody sportowe (...)". Według (...) konstrukcja taka powoduje uzasadnienie uznania danego pojazdu za pojazd specjalny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

W swoim piśmie, (...) podaje, że samochód o numerze rejestracyjnym (...) został zarejestrowany dnia 13 lipca 2006 r. w Wydziale Komunikacji w Olsztynie. Jako przeznaczenie pojazdu wpisano do dowodu rejestracyjnego przewóz żywego drobiu.

Dalsza argumentacja (...) "Samochód ten jest przystosowany tylko i wyłącznie do przewozu gołębi na zawody sportowe, które odbywają się w soboty i niedziele w okresie od mają do września każdego roku. Pojazd ten nie służy do celów zarobkowych (...)."

Na podstawie przedstawionych dowodów (...) uznał przedmiotowy pojazd za pojazd specjalny oraz wyraził stanowisko, że przedmiotowy pojazd przedstawiany jako pojazd specjalny, jest zwolniony z podatku od środków transportowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

(...) zwraca się z pytaniem: Czy pojazd specjalny podlega zwolnieniu podatkowemu?

Organ podatkowy dokonując interpretacji zważył co następuje:

Podatkowi od środków transportowych, w myśl art. 8 pkt 1, ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.), podlegają:

1)

samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton;

Zwolnieniami od podatku od środków transportowych objęte są, według art. 12 pkt 2, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych:

2)

środki transportowe stanowiące zapasy mobilizacyjne, pojazdy specjalne oraz pojazdy używane do celów specjalnych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym;

Dokonując interpretacji indywidualnej, organ podatkowy ocenia jedynie wnioski przedstawione przez stronę w przytoczonym stanie faktycznym oraz prawnym. W stanie faktycznym przytoczonym przez (...) przedmiotowy pojazd przedstawiony został jako pojazd specjalny. Po dokonaniu wykładni gramatycznej obowiązujących przepisów prawa podatkowego, jasno można stwierdzić, że środki transportowe będące pojazdami specjalnymi są zwolnione z opłacania podatku od środków transportowych.

Nadmienić trzeba, że organ podatkowy nie jest organem kompetentnym w kategoryzowaniu danego pojazdu jako pojazdu specjalnego w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym, w trybie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. Podmiot, wnosząc o wydanie interpretacji indywidualnej, we własnym zakresie przedstawia stan faktyczny oraz własną interpretację przepisów podatkowych. Kompetencje organu podatkowego, w tej instytucji, kończą się na wydaniu interpretacji indywidualnej w której to organ odniesie się do stanu przedstawionego w piśmie wnioskującego. Tożsamy pogląd przedstawia Andrzej Kabat w książce "Ordynacja Podatkowa. Komentarz." (S. Babiarz i inni, wydawnictwo Lewis Nexis, wydanie 7, rok 2011) w którym to komentarzu stwierdza, że "Wymaga podkreślenia, że podany we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będzie stanowić jedyną podstawę faktyczną wydanej interpretacji i tym samym wyznaczy granice, w jakich interpretacja będzie mogła wywołać określone w ustawie skutki prawne.". Błędnym jest przypisywanie organowi podatkowemu kompetencji rozstrzygania w trybie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego czy dany pojazd, jakkolwiek został zmodyfikowany, jest pojazdem specjalnym.

POUCZENIE

Na niniejszą interpretację stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 ww. ustawy) w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Urząd Miasta Olsztyna, Wydział Podatków i Opłat, Plac Jana Pawła II 1, 10-900 Olsztyn.

Opublikowano: www.olsztyn.eu