Zwolnienie od podatku od nieruchomości murowanych altan położonych na terenie ogrodów działkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Urząd Miasta w Tychach Zwolnienie od podatku od nieruchomości murowanych altan położonych na terenie ogrodów działkowych.

POSTANOWIENIE

Prezydent Miasta Tychy działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14j § 1 i § 3, art. 14b, art. 14c, art. 14h i art. 14k ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz art. 7 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. poz. 849 z późn. zm.)

postanawia

* stanowisko (...) przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2015 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości altan położonych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych uznać za prawidłowe.

UZASADNIENIE

(...) wnioskiem z dnia 10 maja 2015 r., zwrócił się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dwóch altan położonych na terenie rodzinnych grodów działkowych.

Wnioskodawcy są właścicielami dwóch murowanych altan działkowych, oddzielonych od siebie (...), posiadających dwa oddzielne wejścia od zewnątrz (bez możliwości przejścia z jednej altany do drugiej wewnątrz), położonych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych w Tychach przy ulicy (...). Altana nr 1 posiada następujące wymiary: powierzchnia zabudowy - 24,6 m2, wysokość altany - 5 m (dach stromy). Natomiast wymiary altany nr 2 wynoszą: powierzchnia zabudowy - 25,40 m2, wysokość altany - 4,6 m (dach stromy).

Zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia się od podatku od nieruchomości położone na terenie rodzinnego ogrodu działkowego grunty, altany działkowe i obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz budynki stanowiące infrastrukturę ogrodową w rozumieniu ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40) z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

(...) ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40) za altanę działkową należy rozumieć wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Stronę we wniosku o interpretację indywidualną, przedmiotowe altany spełniają definicję budynku oraz mieszczą się w kryteriach co do powierzchni zabudowy i wysokości przewidzianych dla altan działkowych o których mowa w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych. Jeśli więc znajdują się na terenie rodzinnych ogrodów i nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, w świetle obowiązujących obecnie przepisów prawa podatkowego, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

POUCZENIE

Na niniejszą interpretację Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2 po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Tychy (art. 54 § 1 ww. ustawy).

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Niniejsza interpretacja indywidualna wraz z wnioskiem o wydanie interpretacji, po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji, zostanie niezwłocznie zamieszczona w Biuletynie Informacji Podatkowej.

Opublikowano: www.bip.umtychy.pl