Zwolnienie od podatku dochodowego przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 października 2003 r. Izba Skarbowa w Poznaniu Zwolnienie od podatku dochodowego przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej

Treść pytania:

Wątpliwości Podatniczki odnoszą się do tego czy urząd skarbowy może przedłużyć dwuletni okres do wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Podatniczka bowiem zamierza wydatkować środki ze sprzedaży nieruchomości na partycypację w inwestycji Gminy polegającej na budowie sieci kanalizacyjnej na wsi, tymczasem termin realizacji tej inwestycji nie został określony. Zdaniem Podatniczki, wydatki na budowę sieci kanalizacyjnej wsi można zakwalifikować do wydatków na cele mieszkaniowe korzystających ze zwolnienia od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Ponadto Podatniczka ma wątpliwości, czy przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości na spłatę pożyczki przyznanej w dniu 23 lutego 2001 r. przez Prokuratora Apelacyjnego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych (budowę segmentu szeregowca) uprawnia do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Odpowiedź udzielona podatnikowi:

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Z powyższego wynika, że warunkiem koniecznym do skorzystania ze zwolnienia określonego w w/w przepisie jest przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży, na cele mieszkaniowe jednoznacznie określone w tym przepisie.

Budowa kanalizacji sanitarnej na wsi nie została wymieniona w cyt. przepisie jako cel wydatkowania kwot uzyskanych ze sprzedaży.

Wydatków na w/w cel, jak wyjaśnił Urząd Skarbowy, nie można zakwalifikować do wydatków na remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego. Do wydatków tych można zaliczyć koszty poniesione na doprowadzenie instalacji sanitarnych z budynku mieszkalnego do kanalizacji głównej.

Zatem przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na udział w kosztach inwestycji Gminy polegającej na budowie sieci kanalizacji sanitarnej na wsi nie skutkuje zwolnieniem podatkowym określonym w w/w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, jak wyjaśnił Urząd Skarbowy, dwuletni termin do wydatkowania kwot uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości określony w w/w przepisie, może być - zgodnie z art. 48 § 1 pkt 3 w/w ustawy Ordynacja podatkowa - odroczony przez organ podatkowy.

Podkreślenia wymaga, że postępowanie w sprawie odroczenia terminu jest postępowaniem prowadzonym na wniosek podatnika złożony przed upływem tego terminu. Podatnik ubiegający się o odroczenie terminu musi podać powody, dla których ma być ono dokonane, bowiem organ podatkowy przed wydaniem decyzji o odroczeniu terminu ocenia zasadność jego dokonania. Odroczenie terminu może być dokonane jedynie w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika.

Odnosząc się natomiast do kwestii skorzystania ze zwolnienia w przypadku przeznaczenia przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na spłatę pożyczki zaciągniętej na budowę segmentu szeregowca, należy powołać przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych m. in. na budowę budynku mieszkalnego w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.

Z powyższego wynika, że warunkiem koniecznym do skorzystania z w/w zwolnienia jest uzyskanie kredytu od podmiotu wymienionego w tym przepisie oraz zawarcie umowy kredytowej lub pożyczki nie wcześniej niż 24 miesiące przed dokonaniem sprzedaży nieruchomości.

Tymczasem w niniejszej sprawie, jak wynika z przedłożonej przez podatniczkę umowy pożyczki, nie został spełniony żaden z w/w warunków. Zatem przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w dniu 23 maja 2003 r. na spłatę pożyczki przyznanej w dniu 23 lutego 2001 r. przez Prokuratora Apelacyjnego nie skutkuje zwolnieniem od podatku dochodowego.

Opublikowano: www.is.poznan.pl