Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych

Pytanie:

Czy dochody z tytułu diet i innych należności związanych z podróżą wypłacane osobom fizycznym nie będącym pracownikami płatnika, wykonującym prace na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Odpowiedź:

Urząd Skarbowy działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) informuje, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 r. wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2003 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobrania podatku (Dz. U. Nr 42, poz. 366) w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2004 r. zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu diet i innych należności związanych z podróżą, jeżeli świadczenia te zostały otrzymane przez osoby fizyczne, nie będące pracownikami w rozumieniu art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) oraz jeśli zostały poniesione na cele określone w § 1 pkt 1-4 cyt. rozporządzenia, do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Zwolnienie j.w. nie ma jednak zastosowania do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8, art. 14 i art. 18 w/w ustawy, jeżeli świadczenia z tytułu podróży zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Powołane przepisy mają zastosowanie do kosztów podróży zwróconych przez płatnika osobom fizycznym.

Jeżeli więc płatnik wypłaca osobom fizycznym nie będącym jego pracownikami świadczenia z tytułu diet i innych należności związanych z podróżą, z zachowaniem warunków określonych cyt. przepisami to świadczenia te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Urząd nie może w sprawie zająć jednoznacznego stanowiska, gdyż płatnik w swoim piśmie powołując się na przepisy dotyczące zaniechania poboru podatku od świadczeń związanych z podróżą, stwierdza, że dokonuje zwrotu kosztów podróży na zasadach określonych w cyt. rozporządzeniu Ministra Finansów, natomiast na telefoniczną prośbę o sprecyzowanie rodzaju wypłaconych świadczeń płatnik złożył informację, że są to wynagrodzenia -honoraria.

Te ostatnie nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie powołanego rozporządzenia (Dz. U. Nr 42, poz. 366) ponieważ stanowią źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl