ZPE/443-2/07/V27 - Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 marca 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu ZPE/443-2/07/V27 Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodu.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, Wnioskodawca, dla celów prowadzonej działalności gospodarczej użytkuje 2 samochody ciężarowe: samochód marki Volkswagen LT - zakupiony w maju 1999 r. i samochód marki Mercedes Sprinter - zakupiony w czerwcu 2006 r., których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Dodatkowe badanie techniczne obydwu pojazdów, stwierdzające spełnienie kryteriów określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zostało przeprowadzone 10 października 2006 r., natomiast zaświadczenia wydane na powyższą okoliczność przez stację diagnostyczną zostały dostarczone do Naczelnika tut. Urzędu w dniu 5 lutego 2007 r. wraz z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku Podatnik zadaje pytanie czy w związku z uchybieniem terminów do przeprowadzenia dodatkowych badań technicznych i do dostarczenia zaświadczeń o tych badaniach naczelnikowi urzędu skarbowego, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w fakturach VAT dokumentujących zakup paliwa służącego do napędu ww. samochodów. Zdaniem Wnioskodawcy przeprowadzenie badania technicznego pojazdów samochodowych i dostarczenie zaświadczenia o tym badaniu po upływie terminów wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach, nie pozbawia go prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do napędu tych pojazdów. W uzasadnieniu swojego stanowiska wnioskodawca odwołuje się do art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, z którego wnioskuje, że badanie techniczne potwierdzające spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 można przeprowadzić w każdym czasie.

Odpowiadając na zapytanie dotyczące powyższej sprawy, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu uprzejmie wyjaśnia: Zgodnie z treścią art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 22 sierpnia 2005 r. wprowadzonym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90 poz. 756) - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku od towarów i usług nie stosuje się od nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. W przepisie tym są wymienione samochody osobowe oraz pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Zakaz odliczania VAT od paliwa nie odnosi się jednak do paliwa nabywanego do napędu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, spełniających wymagania określone w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 5, spełnienie wymagań dla kategorii pojazdów samochodowych wymienionych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stacje kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Ustęp 5a art. 86 zobowiązuje podatników do dostarczenia kopii powyższego zaświadczenia w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego. W przypadku gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 4 pkt 1-4 - podatnik obowiązany jest do pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o tych okolicznościach, w terminie 7 dni od ich zaistnienia, o czym stanowi art. 86 ust. 5c ustawy o VAT. W myśl art. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90 poz. 756) na potrzeby rozliczeń podatku VAT w zakresie odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 tj. przed 1 czerwca 2005 r., dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak jak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wyjścia w życie znowelizowanej ustawy. Jeżeli przed terminem badania technicznego lub przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy, pojazd jest przedmiotem dostawy, badanie takie powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem dokonania dostawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowe samochody spełniają kryteria określone przepisami art. 86 ust. 4 pkt 1, a fakt ten potwierdzony został zaświadczeniem zgodnie z wymogami, o których mowa w ust. 5 tego przepisu. W omawianym przypadku zaświadczenie to zostało uzyskane po terminie wskazanym w ww. przepisach. Zaświadczenie o spełnieniu przez pojazdy wymagań ustawy o VAT jest potwierdzeniem stanu faktycznego co do kwalifikacji pojazdu, a uchybienie terminowi do przeprowadzenia badania i uzyskania takiego zaświadczenia oraz uchybienie terminowi dostarczenia jego kopii do naczelnika urzędu skarbowego, zdaniem tut. Organu, nie decyduje o prawie Podatnika do odliczania podatku naliczonego od nabycia paliwa do ich napędu. Obowiązujące w tym zakresie przepisy podatkowe, tj. zarówno ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 54 z późn. zm.) jak i ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90 poz. 756) nie przewidują negatywnych skutków w przypadku uchybienia terminom wskazanym w powołanych wyżej przepisach, bowiem nie wprowadzają w takich przypadkach wyłączenia prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa. Zakaz odliczania VAT wynikający z art. 88 ust. 1 pkt 3 odnosi się do paliwa nabywanego do napędzania określonych kategorii pojazdów, natomiast zakaz taki nie został zapisany wprost, jeśli chodzi o niedotrzymanie terminów do przeprowadzenia badania technicznego i dostarczenia zaświadczenia o tym badaniu do naczelnika urzędu skarbowego. Z tego też względu, w ocenie tut. Organu, brak jest podstaw aby ograniczać prawo Podatnika do odliczenia podatku, jeżeli Jego pojazdy spełniają wymagania określone w ustawie, a Podatnik przeprowadził badanie techniczne z opóźnieniem.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i powołanych przepisów prawa podatkowego, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za właściwe. Powyższej informacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny. W przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie lub okoliczności stanu faktycznego informacja ta nie będzie mieć zastosowania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl