ZPB-415-210/05 - Czy w przypadku sprzedaży gruntów wchodzących w skład prowadzanego przez podatnika gospodarstwa rolnego, w celu dalszego użytkowania rolniczego, przychód ze sprzedaży gruntów podlega zwolnieniu od podatku?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 stycznia 2006 r. Izba Skarbowa w Szczecinie ZPB-415-210/05 Czy w przypadku sprzedaży gruntów wchodzących w skład prowadzanego przez podatnika gospodarstwa rolnego, w celu dalszego użytkowania rolniczego, przychód ze sprzedaży gruntów podlega zwolnieniu od podatku?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie z dnia 14 września 2005 r. znak: PDFII/415-28/2005 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, wydane na wniosek z dnia 31 sierpnia 2005 r., uznając za prawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku co do zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodu ze sprzedaży gruntów oznaczonych jako łąki, pastwiska i grunty orne oraz za nieprawidłowe odnośnie zwolnienia od tego podatku przychodów ze sprzedaży gruntów oznaczonych jako lasy i grunty leśne.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 31 sierpnia 2005 r. podatnik wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą podatkową, regulujących zwolnienie od podatku przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku podatnik wskazał, że jako rolnik w sierpniu 2005 r. sprzedał po trzech latach posiadania 5,23 ha gruntów sklasyfikowanych jako łąki, pastwiska i grunty orne oraz 0,23 ha o oznaczeniu lasy i grunty leśne. Przedmiotowe grunty wchodziły w skład prowadzanego przez podatnika gospodarstwa rolnego i sprzedane zostały w celu dalszego użytkowania rolniczego. W ocenie podatnika, przychód ze sprzedaży gruntów podlega zwolnieniu od podatku dochodowego, na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy podatkowej.

Postanowieniem z dnia 14 września 2005 r. nr PDFII/415-28/2005 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie, z powołaniem się na przepis art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy podatkowej, stanowisko podatnika uznał za prawidłowe.

Na powyższe postanowienie podatnik nie złożył zażalenia, wobec czego stało się ono ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i treści wydanego postanowienia stwierdza, że postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie z dnia 14 września 2005 r. nr PDFII/415-28/2005 rażąco narusza prawo w odniesieniu do przychodu ze sprzedaży gruntów oznaczonych jako lasy i grunty leśne, gdyż jego treść pozostaje w oczywistej sprzeczności z treścią przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 przy zastosowaniu art. 2 ust. 4 ustawy podatkowej w związku z art. 1 i art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.).

W myśl bowiem art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy podatkowej, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Zgodnie z art. 2 ust. 4 przez gospodarstwo rolne należy rozumieć gospodarstwo rolne w znaczeniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 cyt. ustawy o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, które sklasyfikowane zostały w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Z przedstawionych przepisów wynika zatem, że o tym jakie rodzaje gruntów wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, a przez to o zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu ze sprzedaży gruntów decyduje informacja z ewidencji gruntów prowadzonej na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454).

Stosownie zatem do klasyfikacji wynikającej z § 68 ust. 1 cyt. rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków do użytków rolnych, które na podstawie art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 ustawy o podatku rolnym wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, zalicza się grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowy. Wchodzące również w skład gospodarstwa rolnego na podstawie wyżej wskazanych przepisów ustawy o podatku rolnym grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych sklasyfikowane zostały w przepisach rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków do odrębnej od użytków rolnych grupy użytków gruntowych nazwanej "grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione".

Według § 68 ust. 2 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków grupa użytków gruntowych grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione dzieli się na lasy i grunty zadrzewione i zakrzewione.

Mając zatem na uwadze wskazaną definicję gospodarstwa rolnego i cyt. przepisy rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków stwierdzić należy, że grunty oznaczone jako lasy i grunty leśne nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, gdyż nie są ani użytkami rolnymi, ani gruntami zadrzewionymi i zakrzewionymi na użytkach rolnych. Tym samym przychód ze sprzedaży tego rodzaju gruntów nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy podatkowej. Zwolnieniem tym objęty jest natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży gruntów oznaczonych jako łąki, pastwiska i grunty orne.

Wobec powyższego, postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie z dnia 14 września 2005 r. znak: PDFII/415-28/2005, w którym stwierdzono, że ze zwolnienia podatkowego korzysta również przychód ze sprzedaży gruntów oznaczonych jako lasy i grunty leśne zostało wydane z oczywistym naruszeniem art. 21 ust. 1 pkt 28 przy zastosowaniu art. 2 ust. 4 ustawy podatkowej w związku z art. 1 i art. 2 ust. 1 cyt. ustawy o podatku rolnym. Wystąpienie tego rodzaju okoliczności skutkuje zmianą przedmiotowego postanowienia w trybie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, nakładającym na organ odwoławczy obowiązek zmiany z urzędu postanowienia zawierającego interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, między innymi wówczas, gdy rażąco narusza prawo.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Na decyzję przysługuje skarga, którą wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, na podstawie art. 3 w związku z art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przez sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) w terminie 30 dni od daty jej doręczenia. Skarga, zgodnie z art. 47 § 1 ww. ustawy, winna być złożona w dwóch egzemplarzach.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl