ZP-II/443-95/04 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług odszkodowania z tytułu nienależycie wykonanej umowy dostawy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 sierpnia 2004 r. Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy ZP-II/443-95/04 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług odszkodowania z tytułu nienależycie wykonanej umowy dostawy

Pytanie podatnika

Czy odszkodowanie z tytułu nienależycie wykonanej umowy dostawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Kujawsko Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek złożony w dniu 2 lipca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy przedstawionego we wniosku, Spółka produkuje części gumowe i gumowo - metalowe do samochodów. Przed przyjęciem dostawy do magazynu Strona dokonuje wstępną kontrolę jakościową dostarczonych surowców, jednakże kontroli tej nie zawsze udaje się wyeliminować wadliwe partie. Często, dopiero po rozpoczęciu procesu produkcyjnego okazuje się, że surowce i komponenty nie spełniają norm jakościowych.

W tej sytuacji wszczyna procedury reklamacyjne w stosunku do dostawcy, ustala poniesione nakłady takie jak: zużyty do prób surowiec, praca maszyn i ludzi, koszty utylizacji wadliwego produktu, koszty procesu reklamacyjnego i żąda z tytułu tych nakładów rekompensaty ze strony nabywcy.

Zdaniem Spółki w/w rekompensata - odszkodowanie z tytułu nienależycie wykonanej umowy dostawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

- eksport towarów;

- import towarów;

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Przepisy ust. 1 stosuje się również do towarów, o których mowa w art. 14. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Natomiast, zgodnie z art. 8 ww ustawy z dnia 11 marca 2004 r. przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy, przedmiotowa rekompensata jest odszkodowaniem z tytułu nienależycie wykonanej umowy. Celem tej rekompensaty jest odzyskanie poniesionych nakładów związanych z wykorzystaniem wadliwego surowca. Odszkodowanie to pozostaje bez wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, gdyż w związku z otrzymanym odszkodowaniem nie ulega zwiększeniu kwota należna z tytułu sprzedaży, nie zmienia się też wartość nabycia w/w surowców. Wobec powyższego omawianą wyżej rekompensatę należy uznać za formę odszkodowania z tytułu poniesionych przez nabywcę nakładów związanych ze użyciem w procesie produkcyjnym wadliwego surowca (nie jest związana ze zmianą wartości dokonywanych zakupów).

W związku z powyższym należy uznać iż, otrzymanie przedmiotowej rekompensaty nie jest czynnością wymienioną w art. 5 i 8 ustawy i jako taka nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług.

Niniejsza odpowiedź przedstawia stan prawny aktualny na dzień jej udzielenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl